Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Komisja Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ przy Mittal Steel S.A. AKTYWNI NA WIELU POLACH
Istnienie NSZZ Solidarno¶æ, która posta³a w latach 1980-81, stanowi jedno z najwa¿niejszych wydarzeñ w najnowszych dziejach Polski. Masowo¶æ, spontaniczno¶æ, ludowy charakter, zakorzenienie w podstawowych warto¶ciach cywilizacji europejskiej i chrze¶cijañstwa. To dziêki Ojcu ¦wiêtemu Janowi Paw³owi II dosz³o do powstania Solidarno¶ci.
Ojciec ¦wiêty wykrzesa³ w milionach Polaków nowy szacunek dla samych siebie, rozbudzi³ nasz± dumê, odnowi³ wiarê i pozostawi³ poczucie jedno¶ci. Nie mo¿na zrozumieæ fenomenu polskiej Solidarno¶ci bez mi³o¶ci Polaków do ojczystej ziemi, bez umi³owania wolno¶ci i bez przywi±zania do wiary ojców. Wiary, która wyry³a w sercach i umys³ach Polaków model mi³o¶ci do Ojczyzny i drugiego cz³owieka. ¦wiêty Pawe³ pisa³: jeden drugiego ciê¿ary no¶cie, a tak wype³nicie prawo Bo¿e. Bo Solidarno¶æ to nie tylko idea, a jeszcze jedno imiê Ojczyzny i mi³o¶ci bli¼niego. Wielkie rzesze Polaków wcielaj± w ¿ycie s³owa Ojca ¦w. I ks. Jerzego Popie³uszki. Cz³onkowie Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ dumni s± z wierno¶ci ideom Solidarno¶ci – a za¶wiadcz± o tym ich czyny.
Siedziba Komisji Emerytów i Rencistów mie¶ci siê na os. Stalowym 16. Istnieje od 30 lat. Wiêkszo¶æ cz³onków Ko³a, które liczny obecnie oko³o 300 osób, to byli pracownicy huty, do których do³±czy³o równie¿ wielu innych mieszkañców Dzielnicy – ró¿nych profesji. Ju¿ trzeci± kadencjê prezesuje tej spo³eczno¶ci Adam Stopa. Doceniane jest jego pogodne usposobienie i umiejêtno¶æ wspó³dzia³ania w du¿ym, ró¿norodnym ¶rodowisku. Seniorzy wspieraj± siê wzajemnie, znale¼li sposób na nie³atw± jesieñ ¿ycia. Bywaj± po prostu razem, zarówno gdy mog± cieszyæ siê sukcesami spo³ecznej dzia³alno¶ci jak i w biedzie. Ale nie tylko z problemów sk³ada siê ich codzienno¶æ, zdarzaj± siê te¿ wspania³e chwile, wspólnie prze¿yte uroczysto¶ci, które cz³owieka prostuj±, podnosz± na duchu. Przyk³adem s± pielgrzymki, spotkania op³atkowe itp. Emeryci i renci¶ci ceni± sobie mo¿liwo¶æ wspólnego dzia³ania i solidarnej pomocy, tym którzy jej potrzebuj±. Oto przyk³ady takich dzia³añ:
+ Od dwunastu lat pomagaj± rodakom na Litwie: parafii pw. Wniebowziêcia NMP w wiosce Mickuny i parafii. pw. ¦wiêtej Anny w Duksztach Pijarskich. Ka¿dego roku piêædziesiêcioosobowa grupa emerytów z ojcem Niwardem Karszni± – kapelanem Solidarno¶ci – spieszy z wielk± pomoc± wy¿ej wymienionym parafiom i polskim szko³om oraz rodakom na Litwie. Przekazuj± du¿e sumy pieniê¿ne, zebrane z kwest pod ko¶cio³ami krakowskimi. Z wielk± ochot± wspaniali kap³ani zezwalaj± na takie kwesty. Zebrane pieni±dze przeznaczane s± na remonty ko¶cio³ów i szkó³. Parafianie ko¶cio³a Matki Boskiej Czêstochowskiej na Szklanych Domach przekazuj± odzie¿ na wszystkie pory roku. Pani Maria Chechliñska, prowadz±ca „Caritas”, przygotowuje du¿e ilo¶ci sukienek komunijnych, ch³opiêcych ubranek i bucików.
+ Towarzystwo Solidarnej Pomocy, którego przedstawicielami s±: Lucyna Szafraniec i Andrzej Dedo, przekazuj± du¿e ilo¶ci leków, opatrunków, strzykawek, wózków inwalidzkich, kul i inny sprzêt medyczny.
+ Pomoc dla rodaków przekazuje równie¿ Tadeusz Stasielak, wiceprzewodnicz±cy KRH. S± to ¶rodki czysto¶ci, pomoce szkolne dla uczniów, ¿ywno¶æ – konserwy, suche produkty, kawa herbata itp. Organizatorami tej charytatywnej misji s±: Henryka Babraj, W³adys³aw Babraj, Wac³aw Piotrowski, Kazimiera Migas, Józef Miko³ajuk i Adam Stopa.
W 2008 r. Komisja Emerytów i Rencistów zaprosi³a do Krakowa piêædziesi±t osób, rodaków z wy¿ej wymienionych parafii i polskiego ksiêdza. Pokryto wszystkie koszty zwi±zane z przyjazdem, ca³kowitym utrzymaniem i wycieczkami. Przekazano równie¿ polskiemu kap³anowi parafii Dukszt du¿± sumê pieniêdzy na kosztowny remont ko¶cio³a katolickiego. Byli¶my bardzo wdziêczni darczyñcom, którzy przyczynili siê do zorganizowania tego cudownego i pe³nego wra¿eni dla rodaków pobytu w Krakowie. Nale¿y nadmieniæ, ¿e proboszcz bazyliki mogilskiej zapewni³ na terenie bazyliki noclegi przez piêæ.
+ Przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Edward Porêbski i przewodnicz±cy Dzielnicy XVI S³awomir Góra pomogli w przygotowaniu wspólnego wieczoru z rodakami, które odby³o siê w auli ¶w. Benedykta na Szklanych Domach.
+ Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski zaprosi³ i finansowa³ piêædziesiêciu osobowej grupie rodaków wspania³y obiad w Domu Polskim. Podarowa³ równie¿ kosztowne albumy Miasta Krakowa wszystkim zaproszonym.
+ Przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Edward Porêbski nawi±zuje wspania³e kontakty z emerytami i rencistami. 16 wrze¶nia br. zorganizowa³ razem ze swoimi wspó³pracownikami z Dzielnicy wspania³y wieczór z okazji XX-lecia Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ. Emeryci i renci¶ci chêtnie s³u¿± pomoc± w ró¿nych wa¿nych sprawach, o które zwróci siê Przewodnicz±cy. To cz³owiek wyj±tkowy, dba o dobro i potrzeby swojej dzielnicy, ale równie¿ docenia pracê tych w podesz³ym wieku Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ.
+ Emeryci i renci¶ci kwestuj± w ko¶cio³ach na potrzeby Hospicjum ¦w. £azarza od kilkunastu lat. Kilka razy w roku bior± udzia³ w zbiórce produktów ¿ywno¶ciowych w sklepach Biedronka na os. Jagielloñskim i O¶wiecenia, organizowanych przez Bank ¯ywno¶ci dla najbardziej potrzebuj±cych. 170 najbiedniejszych osób, samotnych matek wychowuj±cych dzieci i wielodzietne rodziny korzystaj± z przydzia³u produktów ¿ywno¶ciowych z Banku ¯ywno¶ci przy ulicy Zab³ocie 22. Ta akcja jest równie¿ prowadzona przez Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarno¶æ w osobach: Henryka Babraj, Piotr Król, Kazimiera Migas, Stanis³awa Rozumek, Wiktoria Rylewicz, Józef Miko³ajuk i W³adys³aw Babraj. ¯yzno¶æ rozprowadzana jest raz w miesi±cu. Osobom s³abym, schorowanym dostarczaj± produkty do domu.
+ Organizatorami wieczoru op³atkowego, który wymaga du¿ego po¶wiêcenia s±: Maria Pêgiel, Alicja Sasulska, Janina Paw³owska, Adam Stopa, Józef Miko³ajuk, Mieczys³aw Bugaj i W³adys³aw Sasulski.
Bardzo wa¿nym nurtem dzia³alno¶ci Ko³a jest tak¿e pielêgnowanie tradycji narodowych, zachowanie pamiêci o patriotycznych wydarzeniach i historycznych faktach, obchodach wa¿nych katolickich ¶wi±t i obrzêdów. Wa¿ne rocznice, wydarzenia maj± artystyczn± oprawê. Seniorzy utworzyli trzyna¶cie lat temu zespó³ artystyczny pod nazw± Solidarni. Zespól tworz±: Teresa Zaremba-Piwowarska – solistka, gitarzystka i radna Dzielnicy XVI. Prozê, wiersze, chór wykonuj±: Henryka Babraj i W³adys³aw Babraj, Józef P³aneta, Kazimiera Migas przygotowuj±ca scenariusze, Wac³aw Piotrowski, W³adys³aw Sasulski, Zofia Wójcik. Zespól przygotowuje monta¿e i scenariusze s³owno-muzyczne oparte na wierszach i prozie. Zespól wystêpuje w klubach, ko¶cio³ach w Krakowie i regionie. Ostatnio nawi±zano kontakt z Domem Opieki Spo³ecznej gdzie zamieszkuj± repatrianci z Kazachstanu, schronienie znajduj± tu równie¿ potrzebuj±ce rodziny z Krakowa. Zespól za dzia³alno¶æ patriotyczn± otrzymuje wiele dyplomów.
Seniorzy zachowali we wdziêcznej pamiêci kapelanów Solidarno¶ci. Systematycznie odwiedzaj± groby ks. Jancarza, ks. Chojnackiego i grób ks. Jerzego Popie³uszki w Warszawie. To okazja do wspólnej modlitwy i do wspomnieñ, a przewodnikiem duchowym w obecnej dzia³alno¶ci jest ojciec Niward Karsznia. Seniorzy prowadz± jeszcze wiele wiele prac spo³ecznych.
Ta kilkusetosobowa grupa ludzi ju¿ starszych czerpie satysfakcjê z dzia³alno¶ci spo³ecznej na rzecz innych – pracê jako wolontariusze wykonuje przesz³o sto osób. Mamy nadziejê, ¿e ta praca przyniesie owoce w przysz³o¶ci. Nadziejê wyra¿amy nastêpuj±co: Chcemy daæ przyk³ad naszym wnukom, obudziæ potrzebê widzenia tych, którym trzeba pomagaæ. Teraz byæ mo¿e tego nie rozumiej±, ale w przysz³o¶ci bêd± braæ przyk³ad ze swoich dziadków.
Kazimiera Migas
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,466,316 unikalnych wizyt