Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowohucka gra miejska Kierunek – Nowa Huta
Kiedy¶ muzeum kojarzy³o siê z filcowymi kapciami i nakazem ciszy. Dzi¶ czêsto wykorzystuje najnowsze osi±gniêcia techniki i zaskakuje pomys³ami. Takim, zupe³nie innowacyjnym, jest Nowohucka ¦cie¿ka Edukacyjna, któr± od 21 pa¼dziernika udostêpnia, wszystkim chêtnym, Nowohuckie Muzeum PRL-u.
Projekt p.n. „W³ó¿ buty, przyjd¼ do Huty” to pierwsza w Polsce multimedialna ¶cie¿ka edukacyjna z elementami gry ulicznej. Dziêki takiemu innowacyjnemu po³±czeniu wycieczka po Nowej Hucie staje siê niezwykle atrakcyjnym i niezapomnianym prze¿yciem.
- Przygotowali¶my j± z my¶l± zarówno o m³odszych jak i starszych "spacerowiczach". Specjalnie nie u¿ywam tu s³owa turysta, bowiem mam nadziejê, ¿e na ¶cie¿kê, np. w ramach niedzielnego spaceru, bêd± mieli ochotê wybraæ siê tak¿e mieszkañcy Nowej Huty – mówi Jadwiga Emilewicz, kierownik Muzeum PRL-u, krakowskiego oddzia³u Muzeum Historii Polski. Elementami ¶cie¿ki s±: przewodnik, a w nim: przygotowana i opracowana mapa dzielnicy, zadania edukacyjno-informacyjne przypominaj±ce historiê Nowej Huty, fakty z historii Polski, ciekawostki z dziejów najm³odszej dzielnicy Krakowa, atrakcyjne zdjêcia z epoki, oraz odtwarzacz mp4 z nagraniami audio-wideo; a w nim relacje historyków profesorów Uniwersytetu Jagielloñskiego, mieszkañców Nowej Huty, artystów i architektów m.in. Jerzego Fedorowicza, Stanis³awa Juchnowicza. Czym¶ zupe³nie innowacyjnym jest interaktywno¶æ ¶cie¿ki, aby bowiem kontynuowaæ zwiedzanie trzeba rozwi±zywaæ kolejne zadania. Dopiero po udzieleniu prawid³owych odpowiedzi na zawarte w karcie zadañ pytania mo¿na ruszyæ dalej. Spacer trwa ok. 1,5 godziny. Do koñca tego roku skorzystanie z Edukacyjnej ¦cie¿ki Multimedialnej jest zupe³nie bezp³atne. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e wypo¿yczenie sprzêtu (mp4) mo¿liwe jest jedynie po pozostawieniu w depozycie dokumentu ze zdjêciem. Aby skorzystaæ ze ¶cie¿ki nale¿y udaæ siê po przewodnik i odtwarzacz, które s± do pobrania w siedzibie Muzeum PRL-u lub nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego miasta Krakowa. Od poniedzia³ku do pi±tku: w godz. 9.00 – 15.00 w siedzibie Muzeum PRL-u (os. Centrum E1, d. kino ¦wiatowid) i MHK Dzieje Nowej Huty (os. S³oneczne 16). W sobotê: od 10.30 do 14.00 w MHK Dzieje Nowej Huty (os. S³oneczne 16). W niedzielê: od 10.30 do 14.00 w Muzeum PRL-u (os. Centrum E1, d. kino ¦wiatowid). - S±dzê, i¿ tego typu projekt na pewno odniesie sukces. Dlaczego? Jest to nietypowa forma poznawania historii, zupe³nie  nowoczesna! Muzeum posz³o z duchem czasu i nie koncentruje siê jedynie na sta³ych wystawach i eksponatach, ale zrobi³o co¶ wiêcej. Pomy¶la³o o nas, o m³odzie¿y i studentach, którzy spaceruj±c z odtwarzaczem mp4 w uszach i z ma³± ksi±¿eczk± w rêku, poznaj± w niezwykle ciekawy sposób historiê Nowej Huty. Nie jest to nudna lekcja historii, polegaj±ca na suchym wyk³adzie nauczyciela, który co¶ glêdzi przez 45 minut, a ka¿dy z uczniów robi w tym czasie co¶ innego – mówi Joanna Sarnecka, przewodnicz±ca Sekcji Historii Najnowszej w Kole Naukowym Historyków Studentów UJ, jedna z osób, które jako pierwsze „testowa³y” projekt.




Fot. Pawe³ Suder
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,486,086 unikalnych wizyt