Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
„Od Wandy do Sendzimira po raz 9. STARSZE NIŻ NOWA HUTA
9 edycja konkursu Od Wandy do Sendzimira, konkursu organizowanego przez Ośrodek Kultury Im. C. K. Norwida, tym razem poświęcona została bogatej historii terenów wchodzących w skład dzisiejszej Nowej Huty, starszej niż ostatnie 60 lat. W finale, który odbył się 21 kwietnia br. należało wykazać się wiedzą o ludziach (np. o tym, że „karczmarzem z Bieńczyc” nazywano Franciszka Ptaka), opisać na czym polegał system zespołowy pracy w czwórkach budujących osiedla nowohuckie, znać sekret, że drzwi prowadzące do kapitularza w klasztorze mogilskim mają specyficzną budowę, bo w przeszłości pełniły rolę konfesjonału i na dodatek wiedzieć że przejęcie Krzesławic przez Hugona Kołłątaja od Akademii Krakowskiej, (ta wcześniej przejęła Krzesławice po kasacji zakonu Bożogrobców w Miechowie), zwana „emfiteuzą” było po prostu formą wieczystej dzierżawy bez prawa sprzedania i zasiedzenia.
- W tym roku, obok zwykłych wycieczek, wprowadziliśmy pewne novum, elementy gry terenowej. I ona cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników – mówi Magdalena Bielawska z Biblioteki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, która konkurs przygotowuje i realizuje.
Pierwszym etapem było przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej wylosowanego tematu – historycznego obiektu: jednego bądź kilku. Były to na ogół krótkie filmy prezentujące dany obiekt. Najlepiej oceniono Gimnazjum nr 45 za pracę „Opactwo Cystersów i kościół św. Bartłomieja w Mogile”. Wyróżnienie, za estetykę pracy, przedstawiającej „Dworek w Łuczanowicach” - Gimnazjum nr 49
Wśród szkół średnich za pracę „Kopiec Wandy , trakt sandomierski i Fort 1/2a „Mogiła” wyróżniono - III LO. O tym, jakie młodzież ma świetne pomysły i doskonale radzi sobie z technicznym montażem filmów, można przekonać się na stronie internetowej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, gdzie można podziwiać nagrodzone prace multimedialne.
21 kwietnia br. w finale konkursu, do którego przystąpiło 8 czteroosobowych drużyn gimnazjalnych i 9 drużyn reprezentujących nowohuckie szkoły średnie, jednym z pierwszych zadań było zareklamowanie zebranym w Sali Tańca uczestnikom i gościom konkursu owej prezentacji. Najbardziej podobały się publiczności krótkie skecze, przedstawienia z elementami satyry i teatru.
Następnie uczestnicy musieli wykazać się już konkretną wiedzą, odpowiadając na pytania.
Jury przewodniczyła Maria Lempart z oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty, a pytania przygotował Maciej Miezian. Niektóre były dość szczegółowe, (np. to o autora obrazu „Serce Jezusa” znajdującego się dziś w kościele w Krzesławicach - jest to Józef Krasnopolski) i niekiedy sprawiały kłopot uczestnikom, ale nie znalazło się w nich nic, czego nie przedstawiano podczas wycieczek po obiektach, bądź zawartego w przygotowanych dla uczestników materiałach.
W konkursie „Od Wandy do Sendzimira” ważne jest motywowanie młodzieży przez nauczycieli. Obie strony: uczniowie i nauczyciele muszą poświęcić zdobywaniu historycznej wiedzy swój wolny czas. Wielu robi to z pasją, bo wielu interesuje się historią swojej „małej ojczyzny”. Dlatego obok – zwycięzców warto wymienić nazwiska nauczycieli – opiekunów: Wśród gimnazjów najlepszy (po pasjonującej dogrywce) okazał się zespół Gimnazjum nr 50, pod opieką pedagogiczną mgr Adama Goryla. Za nim uplasowały się drużyny: Gimnazjum nr 49, (jeden punkt mniej) pod opieką pedagogiczną mgr Elżbiety Jagiełło. Trzecie miejsce zajęło Gimnazjum nr 45, gdzie przygotowania drużyny koordynowały mgr Bożena Janik i Jolanta Ślusarczyk.
- Nowa Huta jest „naszą” dzielnicą, z bardzo interesującą historią. Niestety, na ogół postrzegana jest jako slumsy, chcielibyśmy pokazać wszystkim, że jest inaczej, że to wartościowe i ciekawe miejsce, z przebogatą historią – mówią z zaangażowaniem uczestnicy zwycięskiej drużyny Gimnazjum 50.
Zwycięzcą w grupie szkół średnich została dziewczęca drużyna Zespołu Szkół Poligraficzno-Księgarskich, pod opieką pedagogiczną mgr Andrzeja Januszkiewicza i Jolanty Adamowicz.
- Przez te pól roku przygotowań, wykładów i wycieczek odkryłyśmy , ze Nowa Huta to nie tylko lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte, że w jej obrębie znajduje się wiele dworków, kościołów, miejsc z dłuższą historią. Niewątpliwie wrażenie jak zwykle zrobiła na nas wycieczka do kombinatu, bo to była naprawdę rzadka okazja zobaczyć, jak pracuje huta - dzielą się wrażeniami dziewczęta z Zespołu Szkół Poligraficznych.
Historyk Jolanta Adamowicz, która włączyła się w przygotowywanie młodzieży do konkursu po raz pierwszy w 9. edycji sama przyznaje, ze odkryła Nową Hutę na nowo, że dzielnica jest pełna magicznych miejsc.
Drugie miejsce w gronie szkól średnich przypadło Zespołowi Szkół Gastronomicznych nr 1 i mgr Marcie Wierdak - Róż , trzecie - XI LO, przygotowującemu się pod opieka pedagogiczna mgr Barbary Polak-Mikundy.

Krystyna Lenczowska
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,484,601 unikalnych wizyt