Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
ZROZUMIEĆ MIASTO –EKOLOGIA
Wyedukowane, świadome korzyści i zagrożeń społeczeństwo to przede wszystkim dobrze poinformowane społeczeństwo. Właśnie dostarczaniu informacji służą comiesięczne spotkania z cyklu: ZROZUMIEĆ MIASTO organizowane przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida oraz Wydział Strategii i Rozwoju Miasta UMK. Celem listopadowego spotkania poświęconego ekologii było przedstawienie najważniejszych aspektów związanych z ochroną środowiska Nowej Huty.
Gośćmi spotkania byli przedstawiciele Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. oraz największego zakładu przemysłowego działającego na terenie dzielnicy ArcelorMittal Poland. Goście zaprezentowali działania, prowadzone przez te podmioty w zakresie ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. Jest ich wiele. Spośród tych realizowanych przez Wydział Kształtowania Środowiska UMK wyróżnić należy szczególnie coroczną organizację DNI ZIEMI, którym towarzyszy Krakowska Wystawa Ekologiczna. Jest to okazja do prezentacji działań na rzecz ochrony środowiska spółek i jednostek miejskich oraz placówek oświatowych i organizacji ekologicznych. Towarzyszy im również sadzenie drzew i krzewów, w którym udział biorą przedstawiciele władz miasta oraz dzieci i młodzież z krakowskich szkół. Kolejną cykliczną inicjatywą Wydziału jest Krakowski Festiwal Recyklingu, podczas którego w zamian za papier, butelki PET, szkło, puszki aluminiowe czy zużyte baterie rozdawane są sadzonki drzew i krzewów. - Festiwal cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem i z roku na rok przybywa jego uczestników – mówiła Jolanta Zając z UMK.
Niezwykle interesujące informacje dotyczące zmian technologicznych minimalizujących emisję zanieczyszczeń do środowiska jakie zaszły w krakowskiej hucie przedstawili Wojciech Motyka z Biura Ochrony Środowiska ArcelorMittal Poland oraz Jolanta Malicka, Eko Ambasador firmy. Firma prowadzi również recykling odpadów poprzemysłowych i zminimalizowała zużycie wody. Istotną i uspokajającą obawy mieszkańców powinna być informacja, że od 1993 roku huta nie przekracza norm emisji zanieczyszczeń. - W ArcelorMittal Poland działa najstarsza w Polsce służba ochrony środowiska. Zanieczyszczenia monitorowane są za pomocą kamer. Istnieje system bieżącej rejestracji ich emisji. Porównywane są wyniki różnych badań. Huta współpracuje m.in. z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, który dostarcza codzienne depesze z prognozami dyspersji, czyli rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powietrza na kolejne trzy dni oraz diagnozę warunków z dnia poprzedniego - mówił Wojciech Motyka. ArcelorMittal jest inicjatorem i liderem Forum Ekologicznego Firm, w którym uczestniczy ok. 50 podmiotów mających swoją siedzibę na terenie kombinatu, przedstawiciele miasta oraz samorządu. Prowadzone są stałe konsultacje między jego uczestnikami. Społeczny ekodialog na tym się jednak nie kończy. W marcu 2009 r. ArcelorMittal utworzył stanowisko Eko Ambasadora. Obecna na spotkaniu pełniąca tę funkcję Jolanta Malicka przedstawiła zadania jakie pozostają w zakresie jej obowiązków. To przede wszystkim wymiana informacji pomiędzy mieszkańcami i firmą, odpowiedzi na najbardziej interesujące nowohucian pytania, interwencje, wizje lokalne, współpraca z samorządem, edukacja ekologiczna m.in. poprzez cotygodniowe artykuły ukazujące się na lamach Głosu-Tygodnika Nowohuckiego.
Dziś głównym celem, jaki stawia sobie miasto, jest minimalizacja wytwarzania odpadów oraz maksymalizacja ich powtórnego przetwarzania. Przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. zaprezentowali założenia mającego powstać wkrótce na terenie Krakowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów – ekospalarni. - Dziś każdy mieszkaniec naszego miasta produkuje około 260 kilogramów śmieci rocznie co daje 321 tys. ton rożnego rodzaju odpadów każdego roku. Z tego tylko 14 % jest obecnie segregowanych i odzyskiwanych. Takie ilości w niedługim czasie sprawią, że zabraknie miejsca na ich składowanie na wysypisku w Baryczy – podkreślała Małgorzata Marcińska wiceprezes KHK. To obok wymogów związanych z ograniczeniem składowania odpadów biodegradowalnych nałożonych przez UE główny powód konieczności budowy ekospalarni do ich przetwarzania na terenie naszego miasta. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2011 r. a zakończenie realizacji inwestycji przewidziane jest na przełom 2013 i 2014 roku. - Zostanie ona zlokalizowana na terenach niezagospodarowanych i zdegradowanych – mówiła Małgorzata Marcińska. Tuż obok przebiegać ma droga S7, która będzie wykorzystywana do transportu odpadów do ZTPO. Nowoczesna technologia i zabezpieczenia wykorzystywane przy jego budowie – jak zapewniali podczas spotkania przedstawiciele i eksperci KHK – sprawią, że nie będzie ona w żaden sposób uciążliwa dla okolicznych mieszkańców. Podpisana umowa społeczna, której jedną ze stron jest Dzielnica XVIII Nowa Huta, gwarantuje realizację zadań rekompensacyjnych na jej terenie. Składa się na nią ponad 50 inwestycji w tym m.in. modernizacja infrastruktury drogowej, budowa obiektów rekreacyjnych, a także tańsza energia cieplna oraz wywóz śmieci dla mieszkańców w najbliższej okolicy inwestycji, budowa sieci wodociągowej i kanalizacji, rewitalizacja Lasku Mogilskiego, renowacja Kopca Wandy oraz stworzenie przy ZTPO Centrum Edukacji Ekologicznej. Podczas całego okresu realizacji inwestycji prowadzone będą konsultacje społeczne. Według danych podanych przez przedstawicieli KHK akceptacja dla budowy ekospalarni wśród mieszkańców Krakowa rośnie – w 2008 roku wynosiła 86 % a w roku bieżącym wzrosła do 91 %. W najbliższym czasie na terenie Krakowa mają powstać również zbiorcze punkty gromadzenia odpadów, tzw. centra recyklingu, punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych. Do 27 listopada każdy z mieszkańców mógł zgłosić uwagi do przygotowywanego raportu dotyczącego oddziaływania ekospalarni na środowisko.
Podsumowując spotkanie Katarzyna Danecka - Zapała z OKN podkreśliła, że zanieczyszczenie środowiska dzielnicy jest poważnym problemem, z którym boryka się ona od wielu lat. Jednym z głównych celów Lokalnego Programu Rewitalizacji dla obszaru „starej” Nowej Huty jest poprawa jej sytuacji ekologicznej. Nie chodzi jedynie o stałe zmniejszanie zagrożeń związanych z bezpośrednim sąsiedztwem dużych zakładów przemysłowych ale również o promowanie postaw proekologicznych wśród nowohucian. Te dwa elementy są niezbędne dla poprawy jakości środowiska naturalnego dzielnicy.

Malgorzata Hajto

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,476,765 unikalnych wizyt