Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
ZNACZENIE SAMOTNEJ MISJI W CYTATACH
O pu³kowniku Kukliñskim powiedzieli m.in.:
RADZIECCY I IM NAJBLI¯SI
Marsza³ek Wiktor Kulikow – g³ównodowodz±cy UW, dowódca planowanej agresji UW na Zachód: Zna³em dobrze p³k. Kukliñskiego. (…) Przekaza³ wszystkie nasze podstawowe plany strategiczne nieprzyjacielowi. (…) To by³ bardzo inteligentny oficer. „Inteligentny zdrajca”.
Genera³ Anatolij Gribkow – szef sztabu UW: Posiada³ on pe³n± wiedzê o najwa¿niejszych sprawach i planach strategicznych wojsk UW. (…) U nas, w Armii Sowieckiej po ujawnieniu sprawy p³k. Olega Pieñkowskiego (spalony ¿ywcem w piecu hutniczym – przyp.HP) w czasie kryzysu kubañskiego, zosta³ zdymisjonowany minister obrony oraz grupa marsza³ków i genera³ów (…).
Genera³ Witalij Paw³ów – z-ca szefa wywiadu KGB, rektor Akademii KGB w Moskwie: „Kukliñski posiada³ bezcenne informacje o systemie obronnym ca³ego UW i wiedzia³ praktycznie wszystko, co dotyczy³o obronno¶ci Polski. (…) wiedzia³ o konkretnych porozumieniach miêdzy dowództwem polskiej i radzieckiej armii.
Genera³ Wiktor Dubynin – dowódca wojsk sowieckich w Polsce, od ’92 wiceminister obrony i szef sztabu gen. Rosji: Polski sztab generalny oraz ministerstwo obrony doskonale wiedzieli wszystko na temat naszego uzbrojenia atomowego w Polsce i mieli do niego dostêp.(…) Wiedzieæ musia³ o tym fakcie równie¿ p³k. Kukliñski.(…) G³owice atomowe do polskich rakiet, by³y sk³adowane w naszych magazynach, ale na terytorium PRL. (...) Ka¿dego roku w ramach manewrów æwiczono pozorowane przekazywanie g³owic atomowych z naszych arsena³ów do polskich rakiet taktycznych.
Genera³ Wojciech Jaruzelski – wed³ug Normana Daviesa: …to cz³owiek maska, tyle, ¿e za mask± nie ma twarzy tylko druga maska. (…) by³ oficerem w s³u¿bie imperium sowieckiego od lat m³odo¶ci do emerytury. Wielu Polaków s³u¿y³o Rosji Sowieckiej z zapa³em. Od 1956 r. genera³, który wmawia³ nam m.in., ¿e w Polsce nie ma broni j±drowej, a powsta³y i dowodzony z Moskwy UW to „obroñca pokoju przed amerykañskim imperializmem”. Twierdzi³, ¿e Amerykanie wyolbrzymiaj± znaczenie misji Kukliñskiego, gdy¿ ten w istocie niewiele wiedzia³. Za 50-letni±, wiern± s³u¿bê odznaczony wszystkimi, najwy¿szymi orderami ZSRR z Orderem Lenina z Brylantami w³±cznie. Ostatecznie zdemaskowany i skompromitowany przez marsza³ka Kulikowa w 1997 r. w Jachrance: - Je¿eli przywróci siê cze¶æ, honor i uniewinni Kukliñskiego, to znaczy, ¿e to my nie mamy czci, honoru i ¿e to my jeste¶my winni – mówi³ genera³.
Genera³ Czes³aw Kiszczak – szef wywiadu wojsk. LWP, cz³onek Politbiura PZPR, szef MSW: Kukliñski to najlepszy i najzdolniejszy polski oficer w Szt. Gen., jakiego mia³o kiedykolwiek Wojsko Polskie. Po jego ucieczce zaczêli¶my analizowaæ zakres informacji, w których posiadaniu by³ Kukliñski, i po wnikliwych studiach okaza³o siê, ¿e wiedzia³ tak du¿o, i¿ nie by³o sensu niczego ruszaæ, bo trzeba by³oby zmieniæ prawie wszystko. Gdyby podjêto decyzjê o rehabilitacji Kukliñskiego, to by³by to policzek dla ca³ego korpusu oficerskiego. Oznacza³oby to, ¿e on by³ bohaterem, a my wszyscy zdrajcami. Nie jestem krwio¿erczy, dopuszcza³bym ca³kowit± dla niego amnestiê i umo¿liwienie powrotu do Polski, ale nie budowanie pomnika.
Adam Michnik – red. nacz. „Gazety Wyborczej”, zaliczy³ Jaruzelskiego i Kiszczaka w poczet ludzi honoru: (w roku 1998) Ja nie wykluczam, ¿e on siê kierowa³ szlachetnymi motywami. Nie s±dzê jednak, ¿e szpieg móg³by byæ bohaterem narodowym. (…) Nie mo¿e byæ cz³owiekiem honoru w Polsce. Nieraz siedzia³em w wiêzieniu z skazanymi za szpiegostwo. Wszyscy robili to dla pieniêdzy. Nie s±dzê, ¿e z Kukliñskim by³o inaczej.
Warszawski S±d Wojskowy 23 maja 1984 skaza³ p³k. Kukliñskiego na karê ¶mierci. W uzasadnieniu tajnego wyroku nie dopatrzy³ siê w dzia³aniu skazanego motywów materialnych.
ROSJANIE
Wiktor Suworow – oficer GRU, w roku 1978 przeszed³ na stronê Wielkiej Brytanii, autor znanej ksi±¿ki o GRU „Akwarium”. Federacja Rosyjska utrzymuje wyrok ¶mierci wydany na niego w ZSRR: Misj± Rosji by³o podpalenie ca³ego ¶wiata, wywo³anie ¶wiatowej rewolucji, zniszczenie zachodnich demokracji tak, aby wszyscy byli „równi” w nêdzy. ZSRR nie móg³ wygraæ wy¶cigu z bogatym i zamo¿nym Zachodem – wy¶cigu ekonomicznego, cywilizacyjnego, technologicznego. (…) ZSRR móg³ tylko Zachód podpaliæ i ograbiæ, rozpoczynaj±c zaplanowan± uprzednio wojnê. P³k. Kukliñski jest bez w±tpienia bohaterem w walce z Imperium Z³a, poniewa¿ w znacz±cym stopniu przyczyni³ siê do jego upadku. (…) Zdoby³ najwa¿niejsze fragmenty ró¿nych wariantów planów agresji komunistycznej na Zachód, który dziêki niemu móg³ przedsiêwzi±æ, uprzedzaj±c Kreml, kontrposuniêcia. Byæ mo¿e nie jest to przypadkowe, ¿e tego niezwyk³ego wyczynu dokona³ w³a¶nie Polak.
W³adimir Bukowski – „sumienie demokracji rosyjskiej”, wiêzieñ polityczny sowieckich ³agrów, autor „Moskiewskiego procesu”: Nie by³o tajemnic±, ¿e ZSRR planowa³ rozszerzenie idei komunizmu na ¶wiecie, w tym tak¿e podbój Europy Zachodniej. Ale szczegó³owe plany wojenne by³y najbardziej ¶cis³± tajemnic± operacyjn±. Znali je tylko nieliczni. Kukliñski by³ jedynie pu³kownikiem, nawet nie genera³em. (…) Przez jego rêce przechodzi³y najwa¿niejsze spo¶ród supertajnych materia³ów operacyjnych i on zorientowa³ siê na ich podstawie, ¿e Polska zginie, je¿eli ZSRR doprowadzi do zbrojnego konfliktu w Europie. (…) Kukliñski chcia³ odwróciæ to nieszczê¶cie i uda³o mu siê. Gdyby po prostu na znak protestu wyst±pi³ z wojska, by³oby to niehonorowe. On postanowi³ zupe³nie samotnie, ryzykuj±c ¿ycie, przeciwstawiæ siê Imperium Z³a, wykorzystuj±c liczne osobiste kontakty, jakie mia³ w ZSRR w ¶rodowisku sowieckiej soldateski.
AMERYKANIE
Genera³ William E. Odom – dyr. Agencji i cz³. Rady Bezpieczeñstwa Narodowego USA, szef wywiadu US Army: Na pocz±tku lat 70. zg³osi³ siê do nas p³k. Kukliñski. (…) Cz³owiek, który przygotowywa³ supertajne dokumenty strategiczne dla marsza³ków Ustinowa (min. obrony ZSRR – przyp. HP) i Kulikowa (…), uk³ada³ scenariusze wielkich manewrów wojskowych UW – przekazywa³ to wszystko USA. (…) Dostali¶my wówczas informacjê, a przes³a³ ja w³a¶nie Kukliñski, ¿e Sowici d±¿± do poprawienia tzw. skuteczno¶ci operacji strategicznych. W praktyce oznacza³o to wch³oniêcie ca³ej Europy Zachodniej i doj¶cie si³ sowieckich a¿ do Atlantyku w ci±gu zaledwie 2-3 tygodni! Wcze¶niej plany sowieckie przewidywa³y, ¿e potrzeba na to 2 miesiêcy. (…) Poniewa¿ przez Polskê sz³a najkrótsza droga Armii Sowieckiej do Europy Zachodniej – to Polska musia³aby stanowiæ cel nuklearny dla NATO. Rosjanie bowiem specjalnie chcieli w³a¶nie w Polsce rozmie¶ciæ swoje wielomilionowe si³y. W tej sytuacji walki (…) musia³yby zrobiæ z Polski jedno wielkie cmentarzysko. Raporty Kukliñskiego(…) otworzy³y nam oczy na militarn± doktrynê sowieck±. Ujawnienie planów agresji sowieckiej na Europê, a tak¿e jego komentarze strategiczne do tych planów – wp³ynê³y na zmianê amerykañskiej koncepcji obrony Europy ¶rodkami konwencjonalnymi, zamiast broni atomowej. Przedstawi³ nam, w jaki sposób Rosjanie potrafi± przerzucaæ ogromne masy swych wojsk. Nie zdawali¶my sobie z tego sprawy. W konsekwencji utworzyli¶my si³y szybkiego reagowania, które swój najwiêkszy sukces odnios³y pó¼niej w Zatoce Perskiej. Wybitnie efektywna wspó³praca Kukliñskiego z USA by³a przyczyn± jego osobistej tragedii – ¶mierci obu jego synów (w roku 1994 – przyp. HP). Poniewa¿ tak bardzo zaszkodzi³ imperium sowieckiemu, Rosjanie zem¶cili siê na jego rodzinie.
Fritz Ermarth – g³ówny analityk CIA: Równie wa¿ne by³o to, ¿e raporty Kukliñskiego sprawi³y, ¿e CIA oraz inne agencje USA mia³y pewno¶æ i wiedzia³y, kiedy Rosjanie szykuj± siê do wojny. (…) Pomog³y USA unikn±æ odruchowych reakcji na manewry UW w okresach napiêæ miêdzynarodowych. Mogli¶my wpakowaæ siê w wojnê albo przez przypadek, albo w wyniku spirali kroków zapobiegawczych. (…) Atmosfera by³a tak skrajnie napiêta, i¿ pod koniec ’83 administracja Reagana zarz±dzi³a specjalne æwiczenia wojskowe. (…) Mia³y sprecyzowaæ dok³adnie, czy i kiedy Rosjanie rozwa¿aj± realnie agresje na Zachód oraz w jaki sposób NATO powinno zareagowaæ. Wtedy wykorzystano i doceniono warto¶æ informacji na temat UW przes³anych wcze¶niej przez Kukliñskiego.
Profesor Richard Pipes – doradca prezydenta R. Reagana ds. stosunków USA-ZSRR: Nie by³ on ¿adnym szpiegiem, bo szpieg prowadzi sw± dzia³alno¶æ dla pieniêdzy, a on czyni³ to z pobudek patriotycznych, a nie materialnych. Wiem o tym. Ja bym porówna³ go do takich wielkich postaci z historii wywiadu, jak admira³ Canaris w Niemczech czy Oleg Pieñkowski z ZSRR. Podobnie jak im, równie¿ Kukliñskiemu chodzi³o o to, aby ratowaæ w³asn± ojczyznê. Osobi¶cie uwa¿am, ¿e by³o to bohaterstwo. Fakt, ¿e Kukliñski nie zosta³ wykryty przez prawie 11 lat dzia³alno¶ci, uwa¿am za fenomen i cud. (…) Ryzykowa³ ¿ycie. Je¿eli Wojsko Polskie w okresie okupacji sowieckiej nie by³o suwerenn± armi±, tylko ca³kowicie zale¿± od Moskwy, to Kukliñski nie tylko mia³ prawo, ale nawet obowi±zek dokonaæ tej „zdrady” na rzecz swojej ojczyzny.
Profesor Zbigniew Brzeziñski - amerykañski politolog polskiego pochodzenia, mieszkaj±cy w USA, sowietolog, futurolog, szef Rady Bezpieczeñstwa Narodowego USA, doradca prezydenta J. Cartera, uniemo¿liwi³ dziêki informacji od p³k. Kukliñskiego sowiecki napad na Polskê w grudniu 1980 r: Pu³kownik Kukliñski – stwierdzam to z ca³ym naciskiem – nie by³ zwyczajnym agentem wywiadu USA. By³ odwa¿nym sojusznikiem i to w chwili, kiedy ca³e dowództwo Wojska Polskiego by³o zaprzedane Sowietom. Ryzykuj±c ¿ycie(…), godnie zas³u¿y³ siê Polsce (…) Na moje biurko dociera³y informacje m.in. od p³k. Kukliñskiego. Informacje pu³kownika by³y jednak niezwykle szczegó³owe i umo¿liwia³y nam podjêcie kroków zapobiegawczych, co niwelowa³o przewagê sowieck± i odsuwa³o gro¼bê wywo³ania przez nich wojny. Gdyby jednak Moskwa rozpêta³a wojnê z pañstwami NATO, dowódca si³ sowieckich atakuj±cych Europê, marsza³ek Kulikow, zosta³by unieszkodliwiony wraz z ca³ym swoim sztabem, najpó¼niej w 3 godziny od rozpoczêcia agresji. Takie dzia³ania obronne mog³yby podj±æ Stany Zjednoczone, opieraj±c siê na informacjach przekazanych wcze¶niej przez p³k. Kukliñskiego.
David Forden – szef Wydzia³u „Rosja” w CIA, oficer (odpowiednik dwugwiazdkowego genera³a US-Army) prowadz±cy kontakt z p³k. Kukliñskim: W CIA mamy du¿e do¶wiadczenie w badaniu zg³aszaj±cych siê ochotników; niektórzy pragn± pieniêdzy, albo korzy¶ci osobistych, inni chc± wyrwaæ siê ze z³ych warunków rodzinnych lub z pracy, uciec od przyjació³ lub niekoniecznie przyjació³, jeszcze inni poszukuj± mocnych wra¿eñ podczas niebezpiecznych akcji. Dlatego badamy ka¿dego pod wzglêdem jego motywacji. Podobne badania przeprowadzili¶my wobec p³k. Kukliñskiego, aby bez zdziwienia i cienia w±tpliwo¶ci stwierdziæ, ¿e nie kierowa³ siê on ¿adnym z wymienionych motywów. By³ uczciwym ochotnikiem,(…) polskim oficerem, który walczy³ o wolno¶æ swojej ojczyzny, a zarazem odegra³ wa¿n±, historyczn± rolê w walce, jak± USA i wolny ¶wiat prowadzi³y z sowieckim imperium.
George Tenet – dyrektor CIA podczas prezydentur B. Clintona i G. W. Busha: Ten pe³en po¶wiêcenia odwa¿ny Polak pomóg³ zapobiec przekszta³ceniu siê zimnej wojny w gor±c±.
Polacy mieli atakowaæ pó³nocne Niemcy, Daniê, Belgiê i Holandiê. Zachowa³y siê mapy podpisane przez gen. Jaruzelskiego. Umowy wojenne z ZSRR przez Gierka. To mia³o byæ w ramach pierwszego rzutu. Rzut drugi i nastêpne ju¿ tylko Sowieci, bo miêsa armatniego, czyli Polaków i Polski ju¿ by nie by³o. B. dowódca NATO w filmie „Gry wojenne”: Z pierwszym rzutem by¶my sobie poradzili, ale z drugim – bez wiedzy od Kukliñskiego – ju¿ nie. Mimo dekonspiracji Kukliñskiego w roku 1981 plany te obowi±zywa³y a¿ do spotkania Reagana z Gorbaczowem w roku 1986.
POLACY
Genera³ Boles³aw Chocha – by³ jaki¶ czas prze³o¿onym Kukliñskiego, którego zaprosi³ kiedy¶ do swojego gabinetu przed kolejnymi manewrami UW. Kiedy Kukliñski usiad³ pog³o¶ni³ radio: - Rysiu, co my robimy?! Nigdy nie æwiczymy obrony tylko zawsze atak. Przecie¿ wiadomo, co z tego dla nas wyniknie. Trzeba porozumieæ siê z przeciwnikiem – odrzek³ Kukliñski. Gen. Chocha jeszcze mocniej pog³o¶ni³ radio koñcz±c: - Rysiu, tej rozmowy nigdy nie by³o. Zmar³ w 1987 r. Na dzi¶ wynika, ¿e w polskim sztabie generalnym tylko tych dwóch ludzi przejmowa³o siê tym, w czym mamy braæ udzia³ i co nam grozi. I odwa¿yli siê powiedzieæ to sobie. Nie zdradzi³ ¿aden.
O Kukliñskim wypowiada³o siê wielu Polaków. Zacytujmy dwóch. Poeta Zbigniew Herbert: …przez wiele lat toczy³ samotn± walkê, w cieniu gro¿±cej mu w ka¿dym momencie ¶mierci – o sprawy najwa¿niejsze: prawo do niezawis³o¶ci, prawo do obrony zagro¿onego bytu pañstwowego, o godno¶æ narodow± wreszcie. Bohaterowie s± zawsze samotni. Nie maj± za sob± t³umu p³atnych klakierów, redaktorów k³amstwa, zwolenników pa³ki… P³k. Kukliñski jest – jednym z nas – cokolwiek by chcieli wydumaæ na ten temat ludzie z³ej woli i wygodnej obojêtno¶ci.
Z „Samotnej misji p³k. Kukliñskiego” (okre¶l. J. Szaniawskiego – przyp. HP) niech bêd± przes³aniem s³owa ks. prof. Józefa Tischnera: ¯adne stanowione prawo, ¿adne przysiêgi, ¿adne pogró¿ki nie powstrzymaj± ludzkiego sumienia. Nie wiem jakie w koñcu miejsce zajmie czyn pu³kownika Kukliñskiego w dziejach polskiego czynu narodowego. S±dzê, ¿e oprócz wszystkiego powinien byæ ostrze¿eniem dla wszystkich tych, którzy by mieli ochotê powtórzyæ eksperyment uwiêzienia wolno¶ci. Niech wiedz±, ¿e zawsze wtedy odezwie siê sumienie i jaki¶ cz³owiek, nawet pojedynczo podejmie swoje niezwykle trudne ryzyko.

Oprac. Henryk A. Pach
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,470,963 unikalnych wizyt