Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Skwer Jerzego Ridana
Na pocz±tyku stycznia br. informowali¶my o uchwale Rady Miasta Krakowa nadaj±cej skwerowi w pobli¿u ko¶cio³a Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym imiê Jerzego Ridana. W ubieg³ym tygodniu pojawi³a siê tam informuj±ca o tym stosowna tablica, któr± prezentujemy na zdjêciu.
Skwerem Jerzego Ridana nazwano szeroki pas zieleni przy ul Lud¼mierskiej, od ko¶cio³a wzd³u¿ szko³y podstawowej i bloku nr 18 os. Teatralnego, a¿ do skrzy¿owania z ul. B. Czuchajowskiego. Czyli dok³adnie to miejsce, gdzie w kwietniu 1960 roku rozegra³y siê, przedstawione przez Jerzego Ridana w filmie "Róg Marksa i Obroñców Krzy¿a", wydarzenia zwi±zane z obron± krzy¿a. Z wnioskiem o upamiêtnienie re¿ysera w przestrzeni publicznej wyst±pi³ Jerzy Kowynia. Warto przypomnieæ, ¿e Jerzy Ridan jest autorem prawie 60 filmów dokumentalnych. Na prze³omie lat 60. i 70. realizowa³ filmy w Amatorskim Klubie Filmowym „Nowa Huta”. W latach 80. pracowa³ w charakterze asystenta i drugiego re¿ysera przy filmach fabularnych. W 1987 r. re¿yserowa³ pe³nometra¿owy film fabularny Sonata Marymoncka wed³ug prozy Marka H³aski. W latach 80. prowadzi³ równie¿ „Dzieciêcy Teatr ABC” w O¶rodku Kultury im. Norwida w Nowej Hucie, a w 90. w M³odzie¿owym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy M³odzie¿ow± Grupê Teatraln± „W drodze”. By³ dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych i Miêdzynarodowego Nowohuckiego Festiwalu Filmowego (2009), a tak¿e jednym z pomys³odawców Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Ponadto jest autorem ksi±¿ki „Krzy¿ Nowohucki – Dzieje Walk o Wolno¶æ”, publikacji do „S³ownika biograficznego – Opozycja w PRL” oraz Kwartalnika Historycznego. W latach 2008–2012 by³ przewodnicz±cym Krakowskiego Oddzia³u Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prowadzi³ warsztaty scenariuszowe na Studiach Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagielloñskim i w Krakowskiej Szkole Filmowej. Spoczywa na cmentarzu w Grêba³owie.
(a³)


fot. autor
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,483,707 unikalnych wizyt