Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W parku Zielony Jar Wandy - Rodzinny piknik historyczny
Szlachcice, magnaci, kupcy, rzemie¶lnicy to jedni z wielu przedstawicieli czasów panowania Jagiellonów w Polsce, których spotkamy podczas pikniku historycznego 28 sierpnia w godzinach od 11.00 do 17.00 w parku Zielony Jar Wandy. Na miejscu rozstawione zostan± stanowiska z rekonstruktorami historycznymi. Dodatkowo powstanie strefa food trucków.
Wakacje dobiegaj± koñca, ale atrakcje dla ca³ej rodziny wcale siê nie koñcz±. Ponad 20 zapalonych mi³o¶ników historii pojawi siê na pikniku w parku Zielony Jar Wandy, gdzie bêd± prezentowaæ i opowiadaæ o zawodach i zwyczajach dawnej epoki. Jak wygl±da³o ¿ycie codzienne: rzemios³o, nauka, handel, ¶piew, poezja, medycyna? W co ubiera³ siê polski magnat lub litewski knia¼? Po czym mo¿na by³o rozró¿niæ ruskiego od polskiego szlachcica? W jakim jêzyku porozumiewali siê ¿ydowscy oraz ormiañscy kupcy? Wszystkie odpowiedzi poznamy w trakcie wydarzenia. Spotkanie twarz± w twarz z postaciami znanymi z filmów i ze stron ksi±¿ek to atrakcja nie tylko dla najm³odszych.
Nauka przez zabawê
Z my¶l± o ma³ych i du¿ych odkrywcach przygotowali¶my specjaln± rodzinn± grê terenow±, która pozwoli poznaæ wszystkie zawody w atrakcyjny i nieoczywisty sposób. Gra bêdzie dostêpna przez ca³y czas trwania wydarzenia, a materia³y bêd± czeka³y na ¶mia³ków w oznaczonym punkcie startowym. Z nami podró¿ do przesz³o¶ci jest mo¿liwa! Przygotowane zagadki i pytania u³atwi± zapamiêtanie dat czy postaci historycznych, co pokazuje, ¿e nauka historii wcale nie musi byæ ani trudna, ani nudna.
Sk±d pomys³ na wydarzenie?
W tym roku obchodzimy 450. rocznicê ¶mierci Zygmunta Augusta, ostatniego Jagiellona na polskim tronie. Dynastia Jagiellonów rz±dzi³a w Polsce oraz pañstwach s±siednich na przestrzeni blisko 2 wieków. W tym okresie (2 po³. XIV – 2 po³. XVI wieku) zawi±zana zosta³a i uleg³a wzmocnieniu polsko-litewska unia, która zadecydowa³a o kierunku rozwoju naszej ojczyzny i jej kultury. Za panowania Jagiellonów ziemie dzisiejszej Polski, £otwy, Litwy, Bia³orusi i Ukrainy znajdowa³y siê w obrêbie jednego pañstwa zamieszkiwanego przez liczne nacje. Charakteryzowa³y siê one odmiennymi jêzykami, kultur±, wyznaniem, a czêsto i preferowanymi zawodami lub charakterystycznymi ubiorami. £±czy³y je jednak¿e dobros±siedzkie stosunki, tolerancja oraz osoba monarchy. O nacjach zamieszkuj±cych Rzeczpospolit± za panowania ostatniego z Jagiellonów us³yszymy podczas rodzinnego pikniku historycznego. Temat ten wydaje nam siê niezwykle potrzebny w kontek¶cie aktualnych wydarzeñ. Agresja Rosji na Ukrainê spowodowa³a, ¿e po wiekach ponownie stoimy na progu niezwyk³ego zacie¶nienia naszych relacji. Ponadto goszczeni przez nas obywatele Ukrainy powinni móc wspólnie z Polakami wzi±æ udzia³ w radosnym i weso³ym pikniku, który pozwoli im poznaæ dzieje naszej wspólnej historii. Ostatni± niedzielê sierpnia warto spêdziæ z ca³± rodzin± w parku Zielony Jar Wandy. Przenie¶my siê do czasów panowania Jagiellonów!
Organizatorami wydarzenia s± Miasto Kraków oraz KBF.
(f)

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,442,536 unikalnych wizyt