Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Debata o Solidarno¶ci w Muzeum Nowej Huty – „Krakowiacy nie Polacy? Lato w Ma³opolsce”
Pierwsza z serii Debat o Solidarno¶ci za nami. 22 wrze¶nia w Muzeum Nowej Huty spotka³o siê – z powodów epidemii – niezbyt liczne grono oko³o 20 osób, na pierwszej z cyklu debat o Solidarno¶ci.
Debata, pod prowokuj±cym tytu³em „Krakowiacy nie Polacy ? Lato w Ma³opolsce”, koncentrowa³a siê na pytaniu, czy lato 1980 roku by³o w Ma³opolsce nazbyt spokojne i nale¿y je wspominaæ z wyra¼nym niedosytem? Dlaczego "Wandea Reakcji" tym razem znalaz³a siê na uboczu protestów i jakie to mia³o konsekwencjê dla narodzin "Solidarno¶ci"?
Przyby³ych na spotkanie powita³ dyrektor Jacek Salwiñski, przypominaj±c wspólne inicjatywy wokó³ tematyki Solidarno¶ci organizowane wcze¶niej przez Muzeum PRL-u a nastêpnie przez Muzeum Nowej Huty, wraz z Sieci± Solidarno¶ci. By³o tego dotychczas niema³o, bo kilkana¶cie wystaw oraz co najmniej dwadzie¶cia debat.
O lecie 1980 roku w Nowej Hucie i Krakowie rozmawiali: Stanis³aw Handzlik – legenda Solidarno¶ci z Nowej Huty, Jan Franczyk, dzia³acz opozycji antykomunistycznej, wspó³za³o¿yciel Chrze¶cijañskiej Wspólnoty Ludzi Pracy i wspó³pracownik Studenckiego Komitetu Solidarno¶ci oraz prof. Jacek Chrobaczyñski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyskusjê prowadzi³ Adam Gliksman, który sam jest historykiem a do tego autorem wa¿nych opracowañ: Kalendarium Ma³opolskiej Solidarno¶ci 1980-2015 oraz dwóch tomów „Leksykonu Ludzi Ma³opolskiej Solidarno¶ci”.
Z dyskusji wynika³o, ¿e latem 1980 roku w Nowej Hucie niezale¿ny od w³adz komunistycznych ruch zwi±zkowy stawia³ dopiero swoje pierwsze kroki. Natomiast obraz nowohuckiej „Solidarno¶ci”, jaki ukszta³towany zosta³ w powszechnej spo³ecznej ¶wiadomo¶ci zwi±zany jest z dzia³alno¶ci± zwi±zku w stanie wojennym i wiosennymi strajkami w roku 1988, gdy „Solidarno¶æ” sta³a siê dojrza³ym, ¶wiadomym swoich celów zwi±zkiem zawodowym i wielkim ruchem spo³ecznym.
Nastêpna debata odbêdzie siê 16 pa¼dziernika o godz. 17.00 tak¿e w Muzeum Nowej Huty. Jej uczestnicy bêd± mówiæ o tym, co powstanie "Solidarno¶ci" oznacza³o dla Polski, o niezwyk³ych zmianach spo³ecznych, kulturalnych, ekonomicznych. Na pewno przypomn± tak¿e jak zmienia³ siê Kraków oraz Ma³opolska i ich mieszkañcy w trakcie "karnawa³u Solidarno¶ci".
Organizatork± cyklu debat o Solidarno¶ci jest Agata Klimek z Muzeum Nowej Huty.
(f)

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,437,016 unikalnych wizyt