Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W rocznicę obrony Krzyża
Tradycyjnie już, 27 kwietnia – w rocznicę walk w obronie Krzyża przy jego pomniku pojawiły się wieńce i znicze. Po raz kolejny również, z inicjatywy kibiców Hutnika oraz przedstawicieli Fundacji Promocji Nowej Huty, wieczorem odbyło się uroczyste spotkanie połączone z marszem ulicami naszej dzielnicy i wspólnym odśpiewaniem hymnu pod Pomnikiem Krzyża Nowohuckiego.
Choć Nowohucianie znają historię Krzyża z os. Teatralnego doskonale przypomnijmy: drewniany krzyż umieszczono 17 marca 1957 roku na placu, gdzie miał stanąć pierwszy w Nowej Hucie kościół, przewidziany w planach budowy nowego miasta. Komunistyczne władze nie dotrzymały jednak obietnicy budowy kościoła i postanowiły zbudować na tym miejscu szkołę. Cofnięto pozwolenie, a krzyż polecono usunąć. W dniu 27 kwietnia 1960 r. koparki wjechały na plac, by wykopać krzyż. Doszło do rozruchów i walk między milicją a mieszkańcami, którzy wystąpili w obronie krzyża. Dzięki postawie nowohucian krzyż pozostał na swoim miejscu. Wybudowano obok szkołę, a kościół w tym miejscu powstał dopiero w 2001 roku.
Krzyż, który przez lata był i jest dla Nowohucian symbolem wiary, gromadzi mieszkańców w sposób szczególny 27 kwietnia. Wśród tych, „którzy pamiętają” co roku są kibice Hutnika.
W sobotę najpierw zorganizowali oni wyjątkową oprawę upamiętniającą na meczu, który odbył się pomiędzy drużyną Hutnika i KSZO Ostrowiec. Po meczu kibice wraz z mieszkańcami Nowej Huty przeszli przez Plac Centralny gdzie dołączyli do nich przedstawiciele Solidarności, Federacji Młodzieży Walczącej, opozycjoniści i uczestnicy manifestacji nowohuckich, rodziny i świadkowie tamtych wydarzeń, pod Krzyż na os. Teatralne. Pod Krzyżem przypomniano historię tamtych wydarzeń. Głos zabrali ci, którzy w późniejszych latach kontynuowały walkę o wiarę i wolność w Nowej Hucie: Kazimierz Kubrak, Grzegorz Gorczyca oraz Kazimierz Łapczyński. Kibicie złożyli kwiaty oraz odpalili race dając światło jako symbol pamięci podświetlając również specjalnie przygotowany 20 metrowy napis Obrońcom Krzyża Nowohuckiego - Nowohucianie. Po złożeniu kwiatów odśpiewano hymnu Polski, Solidarności i odtworzono Memoriał nowohuckiego rapera Tatera - który przygotował 6 minutowy utwór muzyczny o historii obrony krzyża. Wsparcie dla wydarzenia zapewniła Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta, której przedstawiciele pod krzyżem złożyli wieńce i zapalili znicze.
(ał)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,438,367 unikalnych wizyt