Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nie bądź obojętny na los bezdomnych
W związku z trudnym okresem dla osób bezdomnych, jakim są zimowe miesiące, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie apeluje, aby nie pozostawać obojętnym na los bezdomnych, informować o miejscach ich pobytu Dział Pomocy Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Straż Miejską. Na terenie Nowej Huty funkcjonują 4 placówki udzielające schronienia osobom pozbawionym schronienia, które zapewniają łącznie 262 miejsca.
Pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego – 986 dyżurni czekają na informacje o miejscach, w których bezdomni znajdują schronienie. Strażnicy miejscy wraz z pracownikami MOPS systematycznie kontrolują miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne, informują o formach pomocy oraz zachęcają do skorzystania ze schronienia w placówkach. W sytuacji nie cierpiącej zwłoki zapewnia się takim osobom miejsca noclegowe, a w uzasadnionych sytuacjach wzywa pogotowie ratunkowe. Mieszkańcy Krakowa również mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym osiedle Teatralne 24. Mieszkańcy Krakowa mogą również informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy do Zespołu Streetwork Działu Pomocy Bezdomnym przy ul. Rakowickiej 21/4. Kontakt telefoniczny ze Streetworkerami pod nr telefonów 607 806 813, 607 522 912 lub 603 035 732 – wystarczy wysłać SMS lub sygnał, a Streetworkerzy oddzwonią.
Warto pamiętać, że na terenie Krakowa oprócz noclegowni funkcjonują również ogrzewalnie. Czym różnią się od noclegowni – wyjaśnia Agnieszka Pers rzecznik prasowy MOPS-u. -Ogrzewalnia świadczy usługi w okresie od 1 października do 30 kwietnia, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 18:00 do 8:00 lub przez całą dobę – jeżeli na terenie gminy nie funkcjonuje noclegownia. Natomiast noclegownia czynna jest cały rok, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach: od 1 października do 31 marca: od 18:00 do 8:00, od 1 kwietnia do 30 września: od 20:00 do 8:00. W dniu 12 maja 2017r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2017r. w sprawie standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni (Dz. U. z dn. 16 maja 2017r. poz. 953), które przesyłamy w załączeniu. Rozporządzenie szczegółowo określa standardy jakie muszą spełniać poszczególne rodzaje placówek w zakresie świadczonych usług, kwalifikacji osób świadczących te usługi oraz standardu obiektu. Najbliższa ogrzewalnia dla mężczyzn znajduje się przy ul. Wielickiej 44b w Nowej Hucie nie ma tego typu placówki.
Niestety osoby bezdomne bywają nietrzeźwe, czy osoby „pod wpływem” również mogą skorzystać z pomocy w okresie mrozów? Z informacji uzyskanych w MOPSie wynika, że osoby nietrzeźwe, które nie zagrażają zdrowiu i życiu innych osób mogą być przyjęte w ogrzewalniach przy ul. Rozrywki 1 oraz przy ul. Wielickiej 44b. Ponadto w Noclegowni przy ul. Makuszyńskiego 19a funkcjonuje 8 miejsc interwencyjnych, w ramach których możliwe jest przyjęcie osób bezdomnych pod wpływem alkoholu. Osoby bezdomne w stanie znacznego upojenia alkoholowego, których zachowanie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przewożone są przez policję i straż miejską do Działu Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka 1.

Na terenie Nowej Huty funkcjonują 4 placówki udzielające schronienia osobom pozbawionym schronienia, które zapewniają łącznie 262 miejsca. Są to:
  1. Schronisko dla Bezdomnych Kobiet w Krakowie, ul. Sołtysowska 13 c – 55 miejsc,
  2. Noclegownia i Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Krakowie ul. Makuszyńskiego 19a: noclegownia – 100 miejsc, schronisko – 30 miejsc + 50 miejsc z usługami opiekuńczymi (ze względu na stan zdrowia osób, w szczególności ze względu na zagrożenie zdrowia i życia przyjmowane są osoby bezdomne ponad limit 180 miejsc i uruchomianych jest dodatkowo około 20 miejsc w schronisku oraz ok. 60 miejsc w okresie zimowym w noclegowni),
  3. Miejsca interwencyjnego schronienia dla kobiet w Krakowie, os. Krakowiaków 46 – 10 miejsc, placówka funkcjonująca corocznie od 1 listopada do 31 marca,
  4. Wspólnota Emaus w Krakowie, ul. Czeczeńska 25 – 17 miejsc, placówka niefinansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków.


Oprócz tego na terenie Krakowa osoby bezdomne mogą także skorzystać z pomocy w formie schronienia w następujących miejscach:
  1. Ogrzewalnia dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy Wielickiej 44 B
  2. Ogrzewalnia przy Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień dla kobiet i mężczyzn, ul. Rozrywka 1.
  3. Przytulisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Krakowie, w tym osób niepełnosprawnych oraz osób w okresie rekonwalescencji, ul. Skawińska 4 i 6.
  4. Chrześcijański Ośrodek Pomocy Bezdomnym „Dom Łazarza” dla kobiet i mężczyzn w Krakowie, ul. Nowogródzka 8.
  5. Przytulisko Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet w Krakowie, ul. Malborska 64b.


Wszystkie placówki zapewniające schronienie bezdomnym mężczyznom przy obecnie panujących niskich temperaturach powietrza są pełne.
Noclegowania przy ulicy Makuszyńskiego poza okresami niskich temperatura zapewnia schronienie 180 osobom, a Ogrzewalnia przy ul. Wielickiej 44 b 60 osobom.
W sytuacjach niesprzyjających warunków atmosferycznych placówki uruchamiają dodatkowe miejsca w zależności od potrzeb.
(ał)


fot autor
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,427,771 unikalnych wizyt