Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] Świętuj...
· Na niedzielę 31 marc...
· [2024.03.29] Świątec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
TU SIĘ CZYTA
Od października 2014 roku w osiedlu Górali działa antykwariat. „Nowy wspaniały świat” prowadzą Maria i Radosław Smagowiczowie. Czy Nowohucianie czytają książki?
– W Nowej Hucie jest dużo starszych osób, które tak naprawdę „siedzą” w książkach. A teraz gdy się pojawiły, jak u nas, tanie książki - korzystają z tej możliwości. Wielu chce „odzyskać” książki przeczytane w młodości, zagubione podczas przeprowadzek, wielu odbudowuje księgozbiór – odpowiadają antykwariusze.
Poza tym, gdzie dziś w Nowej Hucie można kupić książki? Po likwidacji „Skarbnicy” została jedna księgarnia, ale w niej jest dużo mniejszy wybór książek. W druga stronę – do antykwariatu - wędrują książki przede wszystkim w przypadku śmierci właściciela.
Na pólkach antykwariatu w os. Górali jest dziś około 11 tys. pozycji. To wydawnictwa, których dziś nie kupimy w księgarniach. Odwiedzający antykwariat poszukują przede wszystkim beletrystyki, ale dużym powodzeniem cieszą się kulinaria, książki historyczne, reportaże i książki dla dzieci.
Antykwariat Smagowiczów działa już prawie 12 lat.
- Wychowywaliśmy się w Nowej Hucie. Potem prowadziliśmy antykwariat na Ruczaju. Po piętnastu latach wróciliśmy do Nowej Huty. Tu warunki życia są lepsze. Można przejść na skróty do Placu Centralnego, nie trzeba omijać ogrodzeń. A Ruczaj staje się osiedlem ogrodzeń…
Nas też, jako lokal z firmą ogrodzono i to oddzieliło nas od klientów. Podjęliśmy decyzję o powrocie do Nowej Huty. Tu są – co ważne - dużo większe lokale i czynsze niższe – mówią antykwariusze. I dodają, ze w sytuacji kiedy Nowa Huta jest zaniedbywana i ciąży na niej niekorzystny stereotyp, trzeba dać szansę różnym inicjatywom. I oni taka dają…
Jako jedni z pierwszych weszli w sprzedaż książek przez internet. - Jak ruszaliśmy z antykwariatem sprzedaż internetowa książek raczkowała. My weszliśmy od razu ze sprzedażą - najpierw przez Allegro, dziś przez własną stronę. Mieliśmy bazę - ileś tysięcy książek, bazę zbudowana, naszą własnością… Nie mamy komisu – podkreślają Maria i Radosław Smagowicz.
Zaskakujące jest, że w Nowej Hucie też wielu ludzi kupuje książki przez internet. Albo wypatrzą na stronie internetowej i przyjeżdżają do antykwariatu. Na stronie znajduje się 11 tys. książek, reszta czeka na zinwentaryzowanie.
Ich klienci, czytelnicy, szukają czasem pozycji, których nie ma na rynku. Wydawnictw niekoniecznie starych, ale o niskim nakładzie, wydanych np. trzy lata temu. I nie jest regułą , że w antykwariacie taka książka będzie tańsza. Odwrotnie: rzecz, która wówczas kosztowała 50 zł, dziś może kosztować 300! I czytelnicy, szukający akurat takiej pozycji są w stanie tę sum zapłacić. W tej grupie znajdują się również stare wydawnictwa, które z powodu wygaśnięcia praw autorskich nie są wznawiane. To często pozycje wydawane w latach dziewięćdziesiątych, gdy zagraniczni wydawcy rezygnowali z praw autorskich wobec wydawnictw polskich. Dziś tych ostatnich na zakup praw autorskich nie stać, dlatego jeśli wydawnictwa pojawiają się – to okrojone, bez - lub z mniejszą liczbą zdjęć.
Co ciekawe – długo miejsca, na półce antykwariatu, nie zagrzewają książki o tematyce nowohuckiej. - W tym momencie na półce mamy dwie pozycje… - mówią antykwariusze z Nowej Huty. Dodają, ze bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się katalogi z wystaw w Muzeum Historycznym – Dzieje Nowej Huty. - Ostatnio poszukiwaliśmy katalogu z wystawy „Nowohucki Design”. Znaleźliśmy w antykwariacie w Londynie - za 150 funtów...
(krys)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,215,263 unikalnych wizyt