Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] Świętuj...
· Na niedzielę 31 marc...
· [2024.03.29] Świątec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ruszył Korowód Nowohucki
Za nami już premiera animacji Korowód Nowohucki, prezentacja plakatów i pocztówek przedstawiających postaci zilustrowane w Korowodzie, a także oprowadzanie szlakiem postaci ważnych w dziejach dzielnicy, które odbyły się 17 września 2016 r. w ramach tegorocznej edycji akcji Zajrzyj do Huty.
Spacer poprowadził historyk Paweł Jagło, odpowiedzialny za stronę merytoryczną projektu. W Bibliotece OKN w tym samym dniu można było zobaczyć portrety Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego, a także przejrzeć i wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie Nowohuckim. Premierę animacji komputerowej w Kinie Studyjnym Sfinks oraz spacer poprzedziła krótka prezentacja założeń całego projektu. – Z pewnością w Korowodzie nie uwzględniliśmy wszystkich postaci, które chcielibyśmy, ale ważnych postaci w dziejach Nowej Huty było tak dużo, że musieliśmy się ograniczyć - mówił pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury Norwida, który organizuje projekt.
Animację filmową ze wszystkimi postaciami z Korowodu można obejrzeć na stronie internetowej www.okn.edu.pl. Jej autorką jest Joanna Wójcik. Pocztówki oraz plakaty przedstawiające postaci zilustrowane w Korowodzie można natomiast otrzymać w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5). Z kolei plakaty w formacie A1 zawisną na słupach na terenie Krakowa w drugiej połowie października, promując zarówno sam projekt, jak i zapomniane lokalne historie związane z danymi postaciami. Afisze w przestrzeni publicznej Krakowa przedstawiają cały Korowód oraz trzy wybrane postaci, reprezentujące trzy okresy w historii terenów, na których powstała Nowa Huta: „Piękną Zośkę” (okres od legendarnej Wandy aż do 1949 r.), Tadeusza Ptaszyckiego (lata 1949-1989) oraz Bogdana Łyszkiewicza (czasy współczesne). Autorkami grafiki komputerowej z 20 postaciami ważnymi dla historii Nowej Huty, na której bazuje cały projekt są Anna Gotfryd-Kolecka i Róża Kolecka.
W listopadzie planowana jest premiera gry planszowej, której scenariusz opiera się o losy postaci z Korowodu - odbędą się specjalne planszówkowe rozgrywki oraz warsztaty dla animatorów i nauczycieli z wykorzystania gry jako narzędzia edukacyjnego, np. podczas lekcji historii. Projekt zakończy się w grudniu 2016 r. Bieżące informacje o projekcie, animacja, ilustracje oraz biografie 20 postaci związanych z Nową Hutą dostępne są stronie www.okn.edu.pl. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Kto znalazł się w Korowodzie Nowohuckim? Wanda – legendarna księżniczka, córka Kraka, jej kopiec znajduje się w Mogile. Wierzbięta z Branic (zm. 1424 lub 1425) – możnowładca małopolski, stolnik krakowski, starosta sanocki, fundator gotyckiego kościoła pw. św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy. Stanisław Samostrzelnik (ok. 1480–1541) – cysters, malarz, iluminator, miniaturzysta, autor polichromii na klasztornych sklepieniach w Mogile. Jan Matejko (1838–1893) – malarz obrazów historycznych, historiozof, mieszkaniec Krzesławic i właściciel tamtejszego dworku. Cyprian Kamil Norwid (1821–1883) – poeta, dramatopisarz, malarz, rysownik, rzeźbiarz, tłumacz, publicysta, filozof, badacz kultur, nazywany czwartym wieszczem narodowym doby romantyzmu, patron ośrodka kultury na os. Górali, w 1842 r. odwiedził Mogiłę. Zofia Paluchowa „Piękna Zośka” (1899–1927) – mieszkanka Zesławic, modelka młodopolskich malarzy, zamordowana przez zazdrosnego męża. Franciszek Ptak (1859–1936) – mieszkaniec Bieńczyc, polityk ludowy, czołowy działacz społeczny i członek PSL, poseł Sejmu galicyjskiego, uwieczniony przez S. Wyspiańskiego w „Weselu”. Jan Anioła (1908–1997) – inżynier mechanik, pierwszy dyrektor kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Tadeusz Ptaszycki (1908–1980) – inżynier architekt, główny projektant miasta Nowa Huta. Marta Ingarden (1921–2009) – inżynier architekt, współprojektantka najważniejszych budynków w Nowej Hucie. Piotr Ożański (1925–1988) – murarz, koksownik, przodownik pracy z Nowej Huty, pierwowzór postaci Mateusza Birkuta z filmu „Człowiek z marmuru” w reż. Andrzeja Wajdy. Hutnik – pracownik kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Obrończyni Krzyża – 27 kwietnia 1960 r. zatrzymała akcję usuwania krzyża na skwerze na rogu ulic Marksa i Majakowskiego (os. Teatralne). Krystyna Skuszanka–Krasowska (1924–2011) – reżyserka teatralna, pierwsza dyrektor Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Marian Kruczek (1927–1983) – związany z Nową Hutą grafik, malarz, rzeźbiarz. Ks. Józef Gorzelany (1916–2005) – proboszcz–budowniczy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Bieńczycach, zwanego Arką Pana. Ks. Kazimierz Jancarz (1947–1993) – wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, kapelan nowohuckiej „Solidarności”. Bogdan Włosik (1962–1982) – elektryk w kombinacie metalurgicznym, uczeń wieczorowego technikum, zastrzelony przez SB 13 października 1982 r. podczas demonstracji przed Arką Pana. Bogdan Łyszkiewicz (1964–2000) – muzyk rockowy, wokalista, autor tekstów i muzyki, założyciel i lider zespołu Chłopcy z Placu Broni, nowohucianin. Robert Kosieradzki (1937–1990) – inżynier elektryk, jeden z fotografów Nowej Huty.
(jk)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,217,810 unikalnych wizyt