Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Od Wandy do…? KOROWÓD NOWOHUCKI
– O wydarzeniach z historii dzielnicy wiemy sporo. Pomy¶la³em jednak, ¿e mo¿na nieco zmieniæ sposób opowiadania o Nowej Hucie, budowaæ to¿samo¶æ nowohuck± w oparciu o losy postaci, które w tym miejscu dzia³a³y. A by³y to postaci nietuzinkowe: pocz±wszy od legendarnej Wandy czy Franciszka Ptaka z Bieñczyc, pos³a na Sejm Galicyjski, którego Wyspiañski uwieczni³ w „Weselu”, poprzez Piêkn± Zo¶kê Paluchow±, a¿ po Tadeusza Ptaszyckiego i ks. Kazimierza Jancarza - mówi Jaros³aw Kla¶, animator z O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, pomys³odawca „Korowodu Nowohuckiego”.
Choæ ludzi zwi±zanych z Now± Hut± czy terenami, na których dzielnica powsta³a jest wiele, to korowód ma zamkn±æ siê w dwudziestu postaciach. Kto w¶ród nich siê znajdzie jeszcze nie wiadomo, ale przyjêto pewien klucz. By nie wzbudzaæ burzliwych dyskusji i kontrowersji bêd± to osoby, które ju¿ nie ¿yj±. To po pierwsze. Po drugie – maj± reprezentowaæ ró¿ne ¶rodowiska i etapy historii.
- Bêdziemy starali siê, ¿eby ró¿ne epoki i miejscowo¶ci, na których polach powsta³a Nowa Huta mia³y swojego reprezentanta. Nie wyobra¿am sobie, by nie zacz±æ od legendarnej Wandy. Bo wi±¿e siê z ni± i najstarszy zabytek na tych terenach - Kopiec Wandy - i poemat „Wanda” Cypriana Kamila Norwida, patrona naszej instytucji. Poeta odwiedzi³ Kopiec i klasztor w Mogile, co sta³o siê inspiracj± do napisania poematu. Czasy ¶redniowiecza i historyczne miejscowo¶ci, które dzi¶ wesz³y w obszar szeroko pojêtej dzielnicy Nowa Huta, móg³by reprezentowaæ np. rycerz Wierzbiêta z Branic. W¶ród najbardziej znanych jest równie¿ Stanis³aw Samostrzelnik - cysters i iluminator modlitewników dla królów polskich, autor polichromii w bazylice i klasztorze w Mogile. Nie mo¿na zapomnieæ o Janie Matejko, który mia³ swój dworek w Krzes³awicach. Postaramy siê, by w korowodzie znalaz³y siê równie¿ kobiety - choæby Piêkna Zo¶ka, ch³opka i modelka lubuj±cych siê w ludowych tematach na pocz±tku XX wieku krakowskich malarzy – mówi Jaros³aw Kla¶.
Now± Hutê po roku 1949, mog³oby prezentowaæ wiele postaci. - Tu tak¿e chcemy skupiæ siê na postaciach – symbolach. Oczywi¶cie nie mo¿e zabrakn±æ reprezentacji najliczniejszej grupy zawodowej, zwi±zanej z miejscem, dla którego miasto powsta³o – hutników. My¶limy tu o „hutniku-everymanie” – uosabiaj±cym losy pierwszych mieszkañców Nowej Huty. Z kolei everywoman, reprezentantk± odwa¿nych Nowohucianek, mog³aby byæ jedna z pañ, które znalaz³y siê pierwsze na linii walki o Krzy¿ Nowohucki – zapowiada Jaros³aw Kla¶.
W¶ród typowanych do Korowodu Nowohuckiego postaci znajduj± siê Tadeusz Ptaszycki, szef zespo³u projektuj±cego nowe miasto, Jan Anio³a, pierwszy dyrektor huty, Krystyna Skuszanka, re¿yser i dyrektor Teatru Ludowego - reprezentantka kultury i nowatorskiego na owe czasu Teatru Ludowego. Artystów plastyków zwi±zanych z Now± Hut± móg³by reprezentowaæ Marian Kruczek, którego prace ocala³y m.in. w zbiorach O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida. Je¶li o kulturze mowa, czy nie warto by³oby przypomnieæ Annê Siatkowsk±, szefow± Komisji Kultury dawnego Urzêdu Dzielnicowego, dziêki której do Nowej Huty trafi³o wielu plastyków?
W latach Solidarno¶ci wybijaj±c± siê postaci± by³ ksi±dz Kazimierz Jancarz. Mo¿e jeszcze Piotr O¿añski, jako budowniczy miasta, przodownik pracy? Czy do korowodu do³±czy Wincenty Witos, który s³u¿y³ w austriackim Forcie w Krzeslawicach? Brakuje jeszcze przedstawiciela ¶rodowiska medycznego, bo przecie¿ Szpital im. ¯eromskiego wrós³ w pejza¿ Nowej Huty i niós³ pomoc medyczn± jej mieszkañcom niemal od samego pocz±tku.
To ludzie tworz± historiê, a ich ¿ycie bywa równie¿ histori± ciekaw± i niezwyk³±. Korowód nowohuckich znakomito¶ci mo¿e popularyzowaæ Now± Hutê nie tylko przybli¿aj±c historiê jej mieszkañcom, ale tak¿e turystom. Jaki bêdzie ostateczny sk³ad Korowodu Nowohuckiego? Zobaczymy.
Fina³ projektu jesieni±. Do tego czasu ma byæ gotowa grafika, która bêdzie baz± dla innych dzia³añ popularyzatorskich: gry planszowej, plakatów, pocztówek czy warsztatów. Dofinansowanie na realizacjê projektu O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida pozyska³ ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Konsultantem historycznym projektu jest Pawe³ Jag³o. (k)


Jaros³aw Kla¶ jest pomys³odawc± Korowodu Nowohuckiego. Czy znajdzie siê w nim Cyprian Kamil Norwid - patron O¶rodka Kultury w os. Górali?
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,429,199 unikalnych wizyt