Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W os. Szklane Domy – Zabytkowy krzyż pod lipami
W Nowej Hucie jest wiele krzyży. Napisano o nich w albumie wydanym z okazji XXX-lecia I Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny „Nowa Huta Miasto Krzyża i Pracy”, pod redakcją: J. L. Franczyka, M. Lasoty i ks. J. Szczepaniaka. Spośród nich najbardziej znane są dwa: mogilski z XIV wieku i bieńczycki z 1960 r. Godny uwagi jest także ten, którego historia sięga końca XIX wieku - stojący pod lipami, nieopodal świątyni w os. Szklane Domy. Był i jest on przedmiotem zainteresowania nie tylko parafian ze Szklanych Domów.
W 1999 roku redakcja tygodnika Na Szklanych Domach otrzymała list od mieszkańców Bieńczyc, Marii Nowak i Władysława Bochenka, w którym napisali: „Zwracamy się z gorąca prośbą o zainteresowanie krzyżem, który był zalążkiem budowy kościoła w osiedlu Szklane Domy (…) na wzgórzu przy szerokiej kamiennej drodze stał drewniany krzyż. Tę drogę nazywano „kościelną”, gdyż prowadziła z Bieńczyc do mogilskiego klasztoru. Droga ta biegła pomiędzy polami mieszkańców Bieńczyc, a rozległymi obszarami ziemi należącymi do Ojców Cystersów. W 1932 roku mieszkańcy Bieńczyc w miejsce drewnianego krzyża ufundowali nowy krzyż, który został wykonany z lastryka, przez mieszkańca Bieńczyc – Karola Hajto. W 1945 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej krzyż został w haniebny sposób sprofanowany – lewe ramię figury Chrystusa zostało odstrzelone przez sowieckiego żołnierza. Wizerunek Pana Jezusa został naprawiony przez obywatela Bieńczyc – Jana Fudałę. Następnie w kaplicy w Bieńczycach (obecnie w tym miejscu stoi „Arka Pana”) odprawiono nabożeństwo ekspiacyjne, które sprawował ks. Franciszek Kolasa z klasztoru w Mogile. Po latach… krzyż ten został zasłonięty przez tzw. „szwedzki blok”. Przesłonięty gałęziami sędziwych lip jest prawie niewidoczny, trudno go odszukać rodowitym osobom z Bieńczyc.” Autorzy listu prosili, abyśmy okazali większe zainteresowanie tym symbolem wiary. Do listu dołączono fotografię z 30-tych lat XX wieku, na której utrwalono stojących pod krzyżem mieszkańców Bieńczyc – Wincentego Krawczyka, Jana Biernacika (?) i Jana Ciepielę - wójta nazywanego burmistrzem Bieńczyc.
Dla licznych mieszkańców Nowej Huty los zabytkowego krzyża z os. Szklane Domy nigdy nie był obojętny. Pamiętano o wielu związanych z nim wydarzeniach parafialnych, o których obszernie napisał w swojej książce ojciec Niward Karsznia OCist – „Powstanie parafii i budowa kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Nowej Hucie”. Opiekowali się i nadal opiekują tym krzyżem zarówno Ojcowie Cystersi, jak i ludzie świeccy. Przez kilka ostatnich lat sprawują nad nim szczególną pieczę: ojciec Augustyn Spasowicz OCist, Zofia Głowacka i Danuta Chat. Ale ich dotychczasowe wysiłki były niewystarczające, z przyczyn od nich niezależnych. Choć krzyż remontowano w 2011 roku, był w złym stanie technicznym i musiał być pilnie odnowiony, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. W związku z tym rozpoczęto intensywne działania zmierzające do renowacji tego zabytku. Dodatkową mobilizacją było zalecenie roku duszpasterskiego 2014/2015, mówiące o troszczeniu się o parafialne krzyże. Problemem zainteresowała się Komisja Kultury i Odnowy Zabytków, w minionej VI kadencji (2011 – 2014 r.) Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Członkowie Komisji i Zarządu tej Rady podjęli odpowiednie działania zmierzające do opracowania programu renowacji krzyża. Poczynania zaakceptował, co było konieczne, konserwator zabytków. Konserwacja wszystkich elementów krzyża (postumentu, krzyża i pasyjki) rozpoczęła się w sierpniu i trwała do października 2015 r. Nadzorowali ją specjaliści z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Do rozpoczęcia i zakończenia prac umożliwiających odnowienie krzyża w znacznym stopniu przyczynili się radni Dzielnicy XVIII, minionej i obecnej kadencji. Ze środków gminy, którymi dysponuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu odnowiono postument z piaskowca, lastrykowy krzyż i metalową pasyjkę oraz metalowe ogrodzenie. Wyremontowano także chodnik oraz murek z metalową tablicą zawierającą informacje dotyczące historii parafii pw. MBCz. Przycięto konary lip przy krzyżu. Ponadto, z ojcem Nikodemem Buczkiem OCist – administratorem parafii z os. Szklane Domy uzgodniono, że prace wokół krzyża będą kontynuowane. Ma być jeszcze wykonane i sfinansowane przez gminę podświetlenie tego zabytkowego krzyża.
W ubiegłą niedzielę, 13 marca br., historyczny, odrestaurowany krzyż na os. Szklane Domy został uroczyście poświęcony.

Anna Stabryła

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,443,939 unikalnych wizyt