Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Tytuł Nowohucianina Roku 2015 uzyskała Barbara Anna Brzezińska – KOBIETA RENESANSU
Urodzona w Radomsku, jako trzylatka wraz z rodzicami i bratem Andrzejem zamieszkała w latach pięćdziesiątych w Nowej Hucie. Ojciec był architektem na stanowiskach kierowniczych; mama malowała obrazy, dekorowała wnętrza, a jako była sanitariuszka AK na krótko związała się ze Służbą Zdrowia. Barbara Brzezińska ukończyła Szkołę Podstawową na os. Stalowym i Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu prof. Zofii Frasińskiej. W Liceum Muzycznym im. F. Chopina (przy ul. Basztowej), będąc w klasie ze Zbigniewem Wodeckim i Markiem Michalakiem, śpiewała podczas zajęć jazzowych prof. Alka Thomysa obok starszych kolegów: Jana Gąciarczyka i Jana Jarczyka.
***
Brzezińska jest magistrem sztuki, absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, do której została przyjęta od razu na drugi rok. Otrzymując stypendium naukowe ukończyła studia w trakcie trzech lat z wynikiem bardzo dobrym. Obroniła pracę magisterską pod tytułem „Wpływ instytucji kulturalnych na rozwój życia muzycznego Nowej Huty w latach 1949-72”. Miała wspaniałych profesorów: Adama Riegera (fortepian), Barbarę Walczyńską (śpiew), Mieczysława Tomaszewskiego (literatura muzyczna), Krystynę Nazar (aranżacja), Władysława Hodysa (historia sztuki). Za zestaw własnych kompozycji zinstrumentowanych na orkiestrę otrzymała w indeksie ocenę 6 od Krzysztofa Pendereckiego. Podczas studiów była sopranem w Chórze Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Tadeusza Dobrzańskiego i prelegentką muzyczną w KDK „Pod Baranami”.
***
Na ponad osiem lat związała się z Warszawą. Jako solistka Estrady Warszawskiej i Zespołu Estradowego Warszawskiego Okręgu Wojskowego „Desant” dokonywała nagrań i przemierzała krajowo-zagraniczne trasy koncertowe. Będąc śpiewającą aktorką Teatru Muzyczno-Estradowego „Rampa” (z Arturem Barcisiem, Edytą Geppert, Felicjanem Andrzejczakiem, gościnnie z Reną Rolską i Anną German) prowadziła emisję głosu dla aktorów i ćwiczenia z piosenki dla studentów PWST (z dyr. M. Jonkajtysem i A. Strzeleckim za rektoratu T. Łomnickiego). W stolicy została żoną Zbigniewa Wilka – absolwenta Akademii Muzycznych w Gdańsku i Pradze, byłego kapelmistrza na statku „Batory”, współzałożyciela zespołów „Rhytm and Blues”, „Czerwono-Czarni”, pianisty, aranżera. Po urodzeniu w Sosnowcu córki Glorii wróciła do Krakowa, podejmując pracę w Nowohuckim Centrum Kultury i Zespole Szkół Ekonomicznych nr 2, śpiewając z Estradą Krakowską.
***
Związała się ze Zwierzynieckim Kołem Przyjaciół Sztuk Wszelkich (1994) pod prezesurą artystki malarki Haliny Cieślińskiej-Brzeskiej. Pierwsze znamienne spotkania odbywały się w Dworku Jana Matejki w Krzesławicach, gdzie kustoszem był Maciej Miezian. Potem na niezliczonych koncertach, wernisażach „fruwającego salonu” współpracowała z gronem artystów, twórców, animatorów kultury, wśród których byli m.in. T. Bednarski, P. Boroń, J. i S. Berdakowie, H. Bożyk, J. M. Bożyk, B. Chromy, I. Delekta-Wicińska, B. Dzikiewicz, C. Dźwigaj, A. Górnik, K. i H. Jezierscy, A. Kawałko, W. Krawczyński, L. Lipska, W. Nowak, F. Nowak, M. Nowotarska, P. Piecha, A. Pochopień, J. Podkowa, K. Podniesińska, H. Podgórska-Dutka, B. Urbańska, S. Wójcik, H. Zaczek. Pieczę duchową sprawował duszpasterz artystów, ks. infułat Jerzy Bryła i ks. prałat Jan Bielański.
W latach 1993-94 była autorką oprawy muzycznej widowiska wystawianego z okazji dnia 11 Listopada w Teatrze Ludowym pt. „Już Ją widzieli idącą” w reż. P. Piechy, wg scenariusza B. Urbańskiej. W licznej obsadzie poza samymi twórcami występowali: J. Fedorowicz, Z. Horawa, J. M. Bożyk, Chóry „Bard” i „Ostoja” oraz młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2. Dochody ze spektaklu zasiliły potrzeby Nowohuckiej Biblioteki Publicznej i Oddziału Otolaryngologii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego.
***
Barbara Anna Brzezińska jest członkiem ZAiKS, autorką ponad 300 kompozycji z dziedziny muzyki klasycznej i rozrywkowej (często z własnymi tekstami). Aranżowała na orkiestry, komponowała dla Orkiestry Czerwonych Beretów, Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, NCK, Komendy Hufca ZHP, zespołu „Małe Słowianki”, Zespołu Pieśni i Tańca „Raciborowiczanie”, Telewizji Kablowej „DAMI” (Kraków – Radom) do emitowanego przez 2 lata programu „Dobranocka od sąsiadów” wg scenariusza B. Urbańskiej.
Jako kompozytorka, poetka, wykonawczyni (śpiew, fortepian, organy) Barbara Brzezińska zrealizowała niezliczone koncerty. Dziesiątki razy wykonywała też Ave Maria w licznych krakowskich kościołach. Wydała cztery tomiki poetyckie (trzy zilustrowane przez córkę): „Nokturn Es-dur”, „Z fortepianem w tle” (wydane przez Stowarzyszenie na Rzecz Powołania i Rozwoju Muzeum Nowej Huty i Huty im. T. Sendzimira na 50-lecie Nowej Huty), „Szlakiem grębałowskich kapliczek” (z inspiracji Franciszka Nowaka) i „Fortissimo!”. Zredagowała „Śpiewnik artystów Salonu Zwierzynieckiego”. Jej wiersze publikowano w prasie, w kilkudziesięciu katalogach Zwierzynieckiego Koła Przyjaciół Sztuk Wszelkich i trzech antologiach poetyckich dr Janiny Kwiek-Osiowskiej: „Kształtem miłości piękno jest”, „Poetyckie wadzenie się z Bogiem” i „Pocieszycielko nasza”. Nagrała płyty „Kompozytorzy Zwierzynieckiego Salonu Artystycznego (z J.M. Bożykiem, P. Piechą, G. Brzezińską, H. Jezierskim), „Hymn Grębałowa” oraz „Ave Maria” Schuberta.
***
Stworzyła muzykę do dziewięciu hymnów: Grębałowa, Stowarzyszenia Seniorów Prasy Krakowskiej (z inspiracji Brunona Miecugowa), Zwierzynieckiego, Nowohuckiego i Bronowickiego Koła Przyjaciół Sztuk Wszelkich, Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2, XVI LO, SP nr 85 i Gimnazjum nr 37.
Posiadając ministerialne uprawnienia estradowe i kategorię „S” instruktorską, występy sceniczne przeplatała działalnością pedagogiczną, nigdy nie pracując wyłącznie na jednym etacie. Pracowała z młodzieżą Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 (20 lat), XI LO (2 lata), NCK (6 lat), w Dworku Białoprądnickim (4 lata), SP nr 88, SP 85, Gimnazjum 37 (muzyka i plastyka), w ZPiT „Raciborowiczanie”, Ośrodku Kultury w Mogilanach-Gaju (warsztaty). Prowadziła warsztaty muzyczne dla żołnierzy podczas Festiwalu w Kołobrzegu i Połczynie-Zdroju.
***
Otrzymała dwie nagrody Prezydenta Miasta Krakowa (A. Gołasia i J. Majchrowskiego), Nagrodę Kuratora Oświaty oraz medale „Kraków 2000”, „Komisji Edukacji Narodowej”, I Krakowskiego Sympozjum „Narodowa Sztuka Polska”, „Medal 750-lecia Grębałowa” (za muzykę do „Hymnu Grębałowa”).
W Encyklopedii Nowohuckiej posiada notkę biograficzną. Członek jury licznych konkursów artystycznych, m.in. Małopolskiego i Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej (z P. Boroniem, J.M. Bożykiem, R. Marchewczykiem), czy rosyjskojęzycznego International Festival „Mystery of Cracow”.
***
Przez ponad 20 lat aktywnie współpracowała z Nowohuckim Centrum Kultury, Nowohucką Biblioteką Publiczną, Klubem „Dukat” Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta w Grębałowie, Klubem „Kuźnia” Ośrodka Kultury C.K. Norwida, Salonem Zwierzynieckim, Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury, pParafią św. Brata Alberta. Wykonywała recitale autorskie: w Teatrze „Łaźnia Nowa” (z okazji 60-lecia Nowej Huty z Jerzym Bożykiem i Piotrem Piechą), w kościele mistrzejowickim, podczas Krakowskiej Nocy Poetów w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej i Domu Zwierzynieckim oraz w XIX i XX Nowohuckiej Wiośnie Muzycznej. Występowała w Nowohuckiej Kronice Filmowej, a w lutym 2015 r. wraz z Franciszkiem Nowakiem udzielała wywiadu Lidii Jazgar w Radio Kraków. W 2015 r. zaprezentowała się w Klubie „Kuźnia” w cyklu „Nowohuckie Portrety Ludzi Kultury”, w roli wokalistki, pianistki, kompozytorki, poetki i malarki.
***
Od lat maluje. Większość jej obrazów znajduje się w warszawskich kolekcjach prywatnych. Najnowsza wystawa miała miejsce w 2014 r. w Salonie Stowarzyszenia Kulturalnego „Galeria” Daniela Szubelaka, gdzie w latach 60 wystawiała swe prace jej matka, Janina Brzezińska (wówczas w salonie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych), a w 2001 r. córka, Gloria Brzezińska-Kacerz. W styczniu 2016 r. w Galerii Centrum przy alei Róż odbyła się jej wystawa malarska, a kolejna jest planowana na kwiecień br. Zapraszamy!
SŁAWOMIR PIETRZYK

Dzieci Nowej Huty

Dziewczyny, bomba! Dziewczyny, heca!
Z kosmosu przybysz do nas przyleciał!
Ufo prawdziwe zaraz tu wpadnie,
Chce Nową Hutę zwiedzić dokładnie.
Przemaszeruje Hutę zieloną,
A w tym kolorze dobrze mu ponoć.
To się zagapi, to się zachłyśnie,
Wreszcie telegram do swoich wyśle:
Radość, radość, radość,
Wiosna ptakiem dzwoni,
Nowej Huty dzieci
Jak złocisty płomień.
Odświętną ulicą
Wiatr motyle goni,
Woń świeżego chleba
I mokrych topoli!
Już Ogrodowe i Kalinowe
W zieleni wianka czeka gotowe,
A przy NCK-u rozszczebiotanym
W kropelkach rosy lśnią tulipany…
Słoneczne świeci Złotej Jesieni,
Urocze szepcze, że się nie zmieni,
Przy Świecie Dziecka rowerki mkną już,
Purpurą pachnie Aleja Róż…
Radość, radość…
(z tomiku wierszy „Nokturn Es-dur” Barbary Brzezińskiej)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,469,808 unikalnych wizyt