Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Barszcz Sosnowskiego w Nowej Hucie
W warunkach przyrodniczych Polski barszcz Sosnowskiego osi±ga nadzwyczajne rozmiary (do 5 m wysoko¶ci), to ro¶lina o grubej, g³êboko bruzdowanej ³odydze, pustej w ¶rodku. Podzielone li¶cie dochodz± nawet do 3 m d³ugo¶ci. Posiada palowy system korzeniowy, jest ro¶lin± bardzo g³êboko korzeni±c± siê, a korzeñ g³ówny siêga 2 m.
Barszcz jest ro¶lin± monokarpiczn±, oznacza to i¿ po wydaniu nasion ro¶liny zamieraj± . ¦rednia liczba wydanych nasion przez jedn± ro¶linê to ok. 40 tys., które w glebie mog± prze¿yæ nawet do 5 lat. Zasadniczymi trudno¶ciami w zwalczaniu tej ro¶liny jest jej wysoki wspó³czynnik rozmna¿ania oraz ¿ywotno¶æ nasion dochodz±ca do 5 lat. Oznacza to, i¿ aby uzyskaæ pe³ny sukces w zwalczaniu barszczu na danym terenie, dzia³ania eliminuj±ce t± ro¶linê musz± byæ realizowanie corocznie nieprzerwanie przez 5 lat. Ka¿de dopuszczenie do wydania i rozsiewania nasion w okresie zwalczania na danym terenie wyd³u¿a okres eliminacji o nastêpne 5 lat.
Z pro¶b± o pomoc w sprawie barszczu Sosnowskiego zwrócili siê do naszej redakcji mieszkañcy os. £uczanowice, dzielnica XVII- Wzgórza Krzes³awickie. Wystêpuje on na tym terenie do¶æ licznie. – Nie mo¿emy doprosiæ siê o pomoc. Próbowali¶my ju¿ naprawdê wszêdzie. Boimy siê, zw³aszcza o dzieci, ro¶lina wystêpuje bowiem w okolicy szko³y i boiska Orlik– mówi± siê mieszkañcy, którzy ju¿ nawet na w³asn± rêkê starali siê pozbyæ tych okazów ro¶liny, które rosn± najbli¿ej ci±gów pieszych.
Zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami za usuwanie barszczu na dany terenie odpowiada w³a¶ciciel lub zarz±dca terenu. W £uczanowicach czê¶æ terenów podlega ZIKiT-owi czê¶æ Zarz±dowi Melioracji i Urz±dzeñ Wodnych. – ZIKiT wykosi³ swoje tereny, ale Zarz±d Melioracji na razie nie robi nic- ¿al± siê mieszkañcy. W rozmowie ZMiUW otrzymali¶my zapewnienie, ¿e barszcz Sosnowskiego usuniêty zostanie na tym terenie w najbli¿szym mo¿liwym terminie. Niestety nie pad³a ¿adna data! Uda³o siê jedynie ustaliæ, ¿e powinno to nast±piæ w terminie do dwóch tygodni. Na razie apelujemy do mieszkañców o ostro¿no¶æ! Uwa¿ajcie zw³aszcza na dzieci!
Wa¿ne jest równie¿ aby nie próbowaæ na w³asn± rêkê usuwaæ barszczu Sosnowskiego . Przy wycinaniu emituje on toksyczne olejki eteryczne, które przy wysokich temperaturach mog± rozchodziæ siê w promieniu nawet 15 metrów! Przypadki wystêpowania ro¶liny nale¿y zg³aszaæ w Wydziale Kszta³towania ¦rodowiska UMK pod numerem telefonu 12 616 88 84. Pracownicy dzia³u pomog± ustaliæ do kogo nale¿y teren i bêd± w tej sprawie interweniowaæ.
(a³)

W artykule wykorzystano fragmenty opracowania prof. Kazimierza Klimy, Katedra Agrotechniki i Ekologii Rolniczej, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie pt. Wystêpowanie i zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Warto wspomnieæ, ¿e od 1.04.2014 Uniwersytet Rolniczy wraz z Ma³opolskim Urzêdem Wojewódzkim, Ma³opolsk± Izb± Rolnicz±, Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Ro¶lin i 30 gminami województwa ma³opolskiego realizuj± projekt (polsko-norweski) nr EOG Pl02 ¦rodowisko bez barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden). Jest to pierwszy tego typu projekt realizowany w Polsce. Celem projektu jest wyeliminowanie ro¶lin barszczu Sosnowskiego na terenie gmin bior±cych udzia³ w realizacji projektu. Niestety wspomniane os. £uczanowice nie zosta³o w odpowiednim czasie zg³oszone do projektu.
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,444,259 unikalnych wizyt