Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowy Ekotrend
Polskie gospodarstwa domowe produkuj± rocznie ok. 12 min ton odpadów. A¿ 90% z nich trafia na wysypiska. Alternatyw± dla szkodliwego sk³adowania odpadów jest ich termiczne przekszta³canie. Ten stosunkowo nowy dla Polski trend od ponad 100 lat z powodzeniem rozwijaj± inne kraje europejskie.
W Europie funkcjonuje ju¿ prawie 500 instalacji, które w sposób skuteczny i bezpieczny dla ¶rodowiska utylizuj± odpady komunalne. Szwajcaria, posiadaj±ca 30 takich obiektów, poddaje termicznemu przetworzeniu ponad 3/4 odpadów komunalnych. Dania mo¿e siê poszczyciæ utylizacj± najwiêkszej na ¶wiecie ilo¶ci odpadów przypadaj±cych na jednego mieszkañca. Co wa¿ne, wszystkie duñskie instalacje posiadaj± uk³ad odzysku energii. Najwiêcej zak³adów znajduje siê we Francji - 128 i w Niemczech - 70. Wiele z nich zlokalizowanych jest w centrach du¿ych miast. Wiêkszo¶æ z nich dostarcza aglomeracjom cenn± energiê ciepln± i elektryczn±, przyk³adowo udzia³ energii z odpadów w bilansie cieplnym Pary¿a wynosi a¿ 53%.
Unijne wymagania dotycz±ce ograniczania sk³adowania odpadów sprawi³y, ¿e podobne instalacje powstaj± równie¿ w najwiêkszych miastach Polski, w tym m.in. w Krakowie. Budowa krakowskiego ZTPO jest na pó³metku. Zgodnie z harmonogramem, oddanie zak³adu do u¿ytkowania planowane jest na koniec 2015 r. Instalacja bêdzie spe³nia³a najwy¿sze standardy ochrony ¶rodowiska. Za spraw± nowoczesnego systemu utylizacji odpadów, Kraków nie tylko uwolni siê od nadmiaru sk³adowanych odpadów, ale tak¿e zapewni miastu energiê elektryczn± i ciepln±, wystarczaj±c± do zasilenia komunikacji miejskiej. Projekt wspó³finansowany jest ze ¶rodków Unii Europejskiej tj. Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko 2007-2013.
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,439,858 unikalnych wizyt