Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
ZAGRODY NASZE WIDZIEĆ PRZYCHODZI
Początki tej uroczystości sięgają średniowiecza. Specjalna uroczystość miała dowartościować kult eucharystyczny, zwłaszcza po zakwestionowaniu rzeczywistej obecności Chrystusa w eucharystii przez średniowiecznego teologa, Berengariusza z Tours (ur. ok. 1000, zm. 1088). Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia bł. Julianny z Cornillon, która od 1209 r. miewała widzenia jasnej tarczy z widoczną ciemną plamą, interpretowaną jako brak wśród świąt kościelnych specjalnego dnia poświęconego czci Najświętszego Sakramentu. Pod wpływem tych objawień biskup Robert, w roku 1246 ustanowił takie święto dla diecezji Liège, a w roku 1252 legat papieski rozszerzył je na całą Germanię. W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił święto Bożego Ciała (festum Corporis Christi) dla całego Kościoła. Jako racje skłaniające go do wprowadzenia święta Urban IV wymienił: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek, z uwagi na powagę Wielkiego Tygodnia, nie mogła być uroczyście obchodzona. Na święto Bożego Ciała papież wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Przenajświętszej.
Śmierć Urbana IV przeszkodziła w ogłoszeniu bulli, a tym samym wprowadzeniu święta w całym Kościele. Dokonał tego dopiero papież Jan XXII, umieszczając bullę Urbana IV w tzw. Klementynach (Klementyny, łac. Constitutiones Clementinae – zbiór prawa kanonicznego promulgowany 25 października 1317 roku przez Jana XXII). Natomiast papież Bonifacy IX, w roku 1391, polecił wprowadzić święto Bożego Ciała tam, gdzie dotąd nie było jeszcze ono obchodzone. W Polsce jako pierwszy święto Bożego Ciała wprowadził w roku 1320 w diecezji krakowskiej biskup Nanker. W kościele unickim w Polsce święto Bożego Ciała wprowadził w roku 1720 synod zamojski.
Od XIV wieku przyjął się powszechnie zwyczaj odprawiania mszy w święto i w oktawie Bożego Ciała wobec wystawionego najświętszego Sakramentu. Od końca XV wieku w wielu diecezjach niemieckich i polskich wprowadzono specjalne uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w czasie mszy św. Uroczystą procesję wprowadzono później niż samo święto. Prawdopodobnie pierwszymi procesjami w święto Bożego Ciała były uroczyste procesje przed sumą w latach 1265-1275 w Kolonii. Podczas tych procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Było to nawiązanie do dawnego zwyczaju zabierania w podróż eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami. W XV wieku procesje takie odprawiano już w całych Niemczech, w Anglii, Francji, północnych Włoszech i w Polsce. W Niemczech procesje Bożego Ciała łączono z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść i uproszenie pogody. Przy czterech ołtarzach śpiewano początki Ewangelii i udzielano uroczystego błogosławieństwa. W Polsce zwyczaj ten przyjął się powszechnie w XV wieku.
Procesje odprawiano z wielkim przepychem od początku jej wprowadzenia. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych. Szczególne miejsce w procesji zajmowało Bractwo Bożego Ciała. Od czasów zakwestionowania tych praktyk przez reformację, udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary. W Polsce od czasów rozbiorów z udziałem procesji łączyła się, w świadomości wiernych, manifestacja przynależności narodowej.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,441,569 unikalnych wizyt