Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
OCALIĆ MUZEUM CZYNU ZBROJNEGO
W Zgromadzeniu wzięli udział także przedstawiciele wszystkich organizacji kombatanckich działających w Domu Kombatanta RP: Światowego Związku Żołnierzy AK – prezes koła kpt. Franciszek Baryła, Stanisław Such prezes nowohuckiego Koła ZKRPib.WP, prezes Koła HTS ZKRPib.WP Jadwiga Jaworska, Stanisław Szymański ze Związku Inwalidów Wojennych, Teresa Gruszewska honorowy prezes Stowarzyszenia Dzieci Wojny. Był także prezes Stowarzyszenia Pokoleń Żołnierzy Republiki Pińczowskiej mjr. Mieczysław Wojtasik kawaler Złotego Krzyża Virtuti Militari. Władze samorządowe reprezentowali Władysław Weber gł. Specjalista Wydz. Spraw Społecznych UMK, Jan Kawa wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy XVII oraz Krystyna Jastrzębska członek zarządu Rady Dzielnicy XVIII. Gośćmi byli także zaprzyjaźnieni honorowy prezes Krakowskiego Klub Seniorów Lotnictwa płk Zbigniew Sobeńko i aktualny prezes tego Klubu pilot Leszek Mańkowski z małżonką Krystyną.
***
Zgromadzenie otworzył prezydent Fundacji Władysław Pancerz, który stoi także na czele Rady Fundacji, przedstawiając sprawozdanie z działalności tego gremium. Sprawozdanie Zarządu zaprezentował prezes Sławomir Pietrzyk, który jest także współzałożycielem Fundacji. Fundacja od samego początku swojego powstania zakładała połączenie w swoim działaniu wszystkich organizacji kombatanckich mających siedzibę w Domu Kombatanta RP w os. Górali w celu ocalenia istniejącego tutaj od 50 lat Muzeum Czynu Zbrojnego posiadającego niepowtarzalne zbiory przekazane głównie przez b. pracowników huty. Są tutaj mundury i sprzęt b. powstańców śląskich i wielkopolskich, pamiątki legionowe w tym sztandar z gwoździem Wandy Piłsudzkiej, bardzo cenne fragmenty mostku ORP „Sęp” oraz mundury i sprzęt ze wszystkich frontów II wojny światowej. Nic zatem dziwnego, że Fundacja próbuje od lat uzyskać status muzeum, co pozwoliłoby nie tylko zachować cenne zbiory, ale odpowiednio je zakonserować i eksponować. Obecnie Fundacja dzięki życzliwości władz M. Krakowa uzyskuje granty na działalność wydawniczą. Wydano już 33 Zeszyty Historyczne upamiętniające organizacje i kombatantów wywodzących się z Nowej Huty. Planowane jest wydawanie kolejnych zeszytów, a także wznowienie folderu o muzeum. Fundacja co roku organizuje spotkania i seminaria związane z rocznicami Dnia Zwycięstwa, wybuchu II wojny światowej, odzyskania przez Polskę niepodległości połączone z wystawami, których organizatorem jest Zdzisław Stanisław Furgał.
***
Dużym sukcesem Fundacji jest zawarcie umowy na 20 lat użytkowania z Wydziałem Skarbu UMK tej części budynku gdzie mieści się Dom Kombatanta RP i Muzeum Czynu Zbrojnego. Pozwala to stabilne działanie. Drugim istotnym elementem jest współpraca ze Stowarzyszeniem Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes, które prowadzi tutaj Warsztaty Terapii Zajęciowej. Jeden z WTZ pod kierunkiem Iwony Jarosz od lat zapewnia działanie muzeum. Muzeum jest czynne w godzinach od 10.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku, a dozorują go niepełnosprawni. Muzeum bierze regularnie udział w imprezie Zajrzyj do Nowej Huty oraz współpracuje z Muzeum Armii Krajowej. Dzięki tej ostatniej współpracy eksponaty z Muzeum Czynu Zbrojnego były eksponowane na kilku wystawach w Muzeum AK, a to muzeum udostępniło wystawę zdjęć Bieniaka z pogrzebu gen. Sikorskiego. Ostatnio MCzZ wzbogaciło się o bardzo cenną pamiątkę jaką jest bandera z ORP „Orzeł”.
***
Za najważniejsze kierunki działania uznano: * zarejestrowanie Muzeum Czynu Zbrojnego, * prowadzenie edukacji i lekcji wychowania patriotycznego dla placówek szkolnych i i Młodzieżowych Domów Kultury, * pozyskiwanie grantów na działalność merytoryczną w tym wydawniczą, * organizację seminariów i wystaw. Fundacja chce także uczcić 65 rocznicę powstania Nowej Huty w tym roku i 50 lecie działania Muzeum Czynu Zbrojnego.
Zgromadzenie Fundacji wybrało 11-osobową Radę Fundacji na czele której stanął Władysław Pancerz, Komisję Rewizyjną, a Rada powołała Zarząd Fundacji, która ukonstytuuje się na najbliższym posiedzeniu. Miłym akcentem podczas zebrania było odznaczenie Sławomira Pietrzyka oraz Leszka Mańkowskiego odznaczeniami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznawanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
(mp)


Fot. autor
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,475,874 unikalnych wizyt