Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
NEON-NÓWKA
Niby nic specjalnego rurka z gazem w ¶rodku – ¶wiec±ca ró¿nokolorowo. W nocy dodaje miastu szyku i ¿ycia: ¶wiec±c, migoc±c, mrugaj±c...
Technicznie „neon”, to popularna nazwa lamp reklamowych. Sama technologia, je¶li wierzyæ Wikipedii, jest bardzo stara. Opracowana zosta³a w 1910 roku przez Francuza Georges'a Claude, I od razu zastosowana - w reklamie. Kolory ¶wiecenia neonu zale¿± od sk³adu gazu wewn±trz rury, koloru szk³a z którego rurki wykonano.
Nowohuckie wieczory i noce w przesz³o¶ci roz¶wietla³o wiele neonów. Dzi¶ pozosta³y ju¿ nêdzne resztki, ale przecie¿ jest obiecuj±ca jaskó³ka. W marcu tego roku nowy neon roz¶wietli³ siê nad oddzia³em nowohuckim Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Al. Ró¿.
– Jak najbardziej chcieli¶my nawi±zaæ kszta³tem liter do neonów z lat sze¶ædziesi±tych, których wiele by³o w Nowej Hucie – podkre¶la Maciej Miezian z oddzia³u Dzieje Nowej Huty. Projekt neonu w os. S³onecznym 16 by³ konsultowany z plastykiem miasta.
Liternictwo neonu wygl±da jak odrêcznie pisane. Ma nawi±zywaæ do neonów z lat sze¶ædziesi±tych. Napis „Muzeum" ¶wieci na zielono, a symbol muzeum Historycznego – na fioletowo. Rzucaj± siê w oczy teraz, jesieni±, gdy wcze¶nie zapada zmrok. Niestety, neon ¶wieci ze wzglêdów oszczêdno¶ciowych, tylko do 22. Ale z drugiej strony – takie oszczêdzanie przed³u¿y jego ¿ywotno¶æ. Powinien ¶wieciæ minimum 10 tysiêcy godzin - co wystarczy na ok. 6 lat Oczywi¶cie, o ile jego delikatna konstrukcja przetrzyma.
Pozosta³o¶ci nowohuckich neonów trudno dzi¶ wy¶ledziæ. No bo trzeba to robiæ o zmierzchu, I tak chyba w swoim kszta³cie, choæ ju¿ z jedn± nie ¶wiec±c± literk±, przetrwa³ neon nad Teatrem Ludowym. Czego by nie powiedzieæ o odnowionym budynku w dawnym kinie ¦wit, to przy okazji wprowadzania tam hipermarketu odnowiono stary neon „¦wit” i tylko szkoda, ¿e kina tam nie ma.
Neony w latach 60. i 70. ubieg³ego wieku, by³y integraln± czê¶ci± dzielnicy; kszta³towa³y jej krajobraz. Oczywi¶cie miejscem dla eksponowania neonów by³ Plac Centralny i Aleja Ró¿. Niestety, ju¿ przed laty zniknê³y napisy reklamuj±ce fabrykê kosmetyków, kojarzon± z past± do zêbów – „Lechia”, reklama banku PKO i charakterystycznej „Markizy”. Z tej ostatniej niestety pozosta³y juz tylko kawa³ki rurek.
- Neony to naprawdê urokliwe reklamy. Nie ma porównania do cyfrowych bilbordów przyt³aczaj±cych wszystko w ko³o. By³y elegancki i dyskretne – podkre¶la Maciej Miezian.
Co siê sta³o z nowohuckimi neonami? Zepsu³y siê, wyl±dowa³y na ¶mietnikach. W muzeum oddziale w Alei Ró¿ mo¿na znale¼æ wiele zdjêæ centrum Nowej Huty ze ¶wiec±cymi siê neonami. S± oryginalne, nie to co dzisiejsze bilbordy.
W Warszawie powsta³o Muzeum Neonów, w Nowej Hucie niestety, po nich w³a¶ciwie nie pozosta³o nic.
(kl)


Najm³odszy neon Nowej Huty


Neon, którego juz nie ma
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,474,605 unikalnych wizyt