Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Edukacja regionalna najm³odszych – Polski Rok Obrzêdowy
Ten tekst publikujemy w czasie, gdy w gminach ca³ego kraju trwaj± obchody jednego z najwa¿niejszych w tradycji polskiej ¶wi±t – ¦wiêta Chleba. Do¿ynki maj± swoje wa¿ne miejsce w kalendarzu polskiego roku obrzêdowego. To jedno z tych ¶wi±t, które ³±cz± spo³eczno¶ci w poczuciu wspólnoty rodzinnej i obyczajowej, wspólnoty zapominanych dzi¶ korzeni, wspólnoty, któr± za wszelk± cenê nale¿y szanowaæ, rozumieæ, od nowa poznawaæ i podtrzymywaæ.
Tê wspania³± polsk± obyczajowo¶æ, której czê¶ci± s± Do¿ynki trzeba odkrywaæ od najm³odszych lat. Mieszaj±ce siê w niej domowe, chrze¶cijañskie a nawet dawne, pogañskie zwyczaje daj± w ci±gu roku mnóstwo wspania³ych ¶wi±t i wydarzeñ. Watro zapoznawaæ z nimi zw³aszcza dzieci, by wiedzia³y kim s± i z jakich tradycji siê wywodz±. Zapraszamy nauczycieli przedszkolnych (grup 5 i 6-latków) i wczesnoszkolnych (klas I-III ) do udzia³u wraz ze swoimi grupami i klasami w organizowanym przez O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida projekcie zatytu³owanym „Polski Rok Obrzêdowy”. Cykl 6 spotkañ edukacyjnych prezentuje w ¿ywy i przystêpny sposób i „t³umaczy” kulturê narodow± i ludow±, w tym obrzêdy i zwyczaje, muzykê, taniec, rekwizyty, stroje i jêzyk. Wystêpuj± w nich autentyczne grupy obrzêdowe i zespo³y prezentuj±ce zgodne z tradycj± zwyczaje oraz ludow± muzykê, zwi±zan± z kolejnymi wydarzeniami i ¶wiêtami polskiego roku obrzêdowego. W ka¿dej z imprez najwa¿niejsze jest „t³umaczenie” z pozoru trudnej i nieczytelnej, zw³aszcza dla najm³odszych odbiorców, kultury ludowej, „rozszyfrowywanie” i odkrywanie zawartych w niej warto¶ci. Efektem tych dzia³añ jest budowanie spójno¶ci spo³eczeñstwa, które odnajduje swoje zapomniane korzenie i budowanie to¿samo¶ci regionalnej. W ca³orocznym cyklu prezentowane s± kolejno: Do¿ynki, Ludowe zwyczaje andrzejkowe, Kolêdnicy i kolêda, Marzanna i gaik, Obrzêdy Wielkiej Nocy, Lajkonik i Bractwo Kurkowe – ¿ywe legendy Krakowa. Ka¿de ze spotkañ zawiera w sobie ró¿norodne elementy, wywo³uj±ce autentyczne zainteresowanie i zaanga¿owanie m³odych odbiorców. Czê¶æ imprez ma charakter warsztatowy - dzieci tworz± elementy plastyki obrzêdowej – palmy, tradycyjne s³omiane Marzanny, ludowe ozdoby choinkowe. Do ka¿dego spotkania przygotowywana jest oddaj±ca charakter wydarzenia scenografia, by dzieci ³atwiej odnajdowa³y siê w tym czêsto zapomnianym ¶wiecie. Nauczyciele doskonale wiedz±, jak wa¿ne jest szerzenie w¶ród dzieci wa¿nej wiedzy o naszych wspólnych korzeniach. O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida pomaga w tym zadaniu i zaprasza do udzia³u w projekcie. Szczegó³owe informacje mo¿na uzyskaæ u organizuj±cej i prowadz±cej cykl Ewy Borgosz pod nr tel.502-583-644.
(f)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,428,585 unikalnych wizyt