Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.22] Wiosenn...
· [2024.03.22] W Unii ...
· Na niedzielê 24 marc...
· [2024.03.22] Koalicj...
· [2024.03.15] Dro¿ej ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Zmieniajmy razem!
Zosta³ uruchomiony z my¶l± o mieszkañcach budynków socjalnych, znajduj±cych siê przy ul. Jeziorko. Budynki przed laty stanowi³y zabudowê jednostki wojskowej, a pó¼niej wykorzystywane by³y przez PKP jako mieszkania s³u¿bowe, biura i magazyny. Nastêpnie przez kilka lat nie by³y u¿ywane, co spowodowa³o ich dewastacjê. Budynki zosta³y wyremontowane przez Gminê Miejsk± Kraków i przeznaczone na lokale socjalne dla osób eksmitowanych z innych lokali komunalnych z powodu zaleg³o¶ci czynszowych czy przejêcia kamienicy przez prywatnych w³a¶cicieli. W piêciu budynkach wydzielono 50 lokali. Do ka¿dego lokalu prowadzi osobne wej¶cie. Parterowe budynki s± bez podpiwniczenia, ogrzewanie jest elektryczne. W jednym osobnym budynku zlokalizowanym nieco na uboczu, znajduje siê siedziba Programu Aktywno¶ci Lokalnej. - Podejmujemy wspólnie z mieszkañcami osiedla ró¿ne przedsiêwziêcia na rzecz poprawy jako¶ci ¿ycia spo³eczno¶ci lokalnej, które wcze¶niej zosta³y wspólnie uzgodnione i zaplanowane - tak aby zado¶æ sta³o siê zasadzie ‘”nic o nas bez nas”. W pracy ze spo³eczno¶ci± lokaln± wykorzystujemy podej¶cie wzmacniaj±ce skoncentrowane na mieszkañcach celem zwiêkszenia ich motywacji do zaplanowanej zmiany - wspólne dzia³anie jest sukcesem odroczonym w czasie i dla ka¿dego ma inny wymiar – mówi El¿bieta Matuzik – kierownik Filii nr 4 MOPS z os. Szkolnego. Przed uruchomieniem PAL przeprowadzono w¶ród mieszkañców badania ankietowe, które mia³y pomóc w okre¶leniu ich potrzeb i oczekiwañ, które pokaza³y, ¿e dla tej spo³eczno¶ci najwiêkszymi trudno¶ciami s± m.in.: peryferyjne usytuowanie osiedla, brak po³±czeñ komunikacyjnych, a w konsekwencji utrudniony dostêp do instytucji publicznych, placówek s³u¿by zdrowia, instytucji kultury i edukacji, a tak¿e zaniedbana przestrzeñ zielona wokó³ budynków, brak miejsca do spêdzania czasu wolnego, wa³êsaj±ce siê psy. W odpowiedzi na zdiagnozowane problemy podjêto szereg ró¿nych dzia³añ. Uruchomiono warsztaty ogrodnicze w ramach których mieszkañcy osiedla w znacznym stopniu poprawili wygl±d swojego najbli¿szego otoczenia - uporz±dkowali zaniedbany teren i dziêki zakupionym w ramach projektu materia³om za³o¿yli ogród. Ro¶liny, które ubarwiaj± osiedle to tawu³y japoñskie, irgi, wi¶nie, brzozy, derenie, klony… Utrzymanie ogrodu wymaga niema³ego wysi³ku, gdy¿ ca³y teren mierzy 40 arów.
Mieszkañcy osiedla podejmuj± równie¿ szereg dzia³añ w sprawie zwiêkszenia po³±czeñ MPK. Prowadz± w tej sprawie korespondencjê z ZIKiT, uczestnicz± w spotkaniach z pracownikami ZIKiT i Rad± Dzielnicy - Mamy nadziejê na pozytywne zmiany w tym zakresie, ¿eby by³o ³atwiej dojechaæ do pracy – mówi mieszkanka Ruszczy.
W siedzibie PAL funkcjonuje ¦rodowiskowy Klub Jeziorko, gdzie mo¿na przyj¶æ z dzieæmi, poczytaæ prasê, a tak¿e skorzystaæ z niewielkiej si³owni – jedynej w promieniu co najmniej 10 kilometrów. Niektóre mieszkanki podczas dwuletnich warsztatów z rêkodzie³a artystycznego zdoby³y nowe umiejêtno¶ci. Obecnie raz w tygodniu samodzielnie organizuj± zajêcia w Klubie Jeziorko, tworz±c piêkne przedmioty – Nawi±za³y siê wspania³e przyja¼nie, a spotykaj±c siê regularnie mamy okazjê je pielêgnowaæ. Podczas spotkañ dzielimy siê umiejêtno¶ciami, jedna drug± inspiruje – mówi p. Ewa, jedna z uczestniczek warsztatów.
- W tym roku staramy siê, aby nasze dzia³ania dociera³y do wiêkszego grona odbiorców, dlatego chcemy nawi±zaæ kontakt z mieszkañcami ca³ego os. Ruszcza. Z oferty mog± równie¿ korzystaæ mieszkañcy s±siaduj±cych osiedli – podkre¶la Monika Stachañczyk animator Filii nr 4 MOPS - St±d miêdzy innymi pomys³ o zorganizowaniu “Pikniku Rusieckiego” we wspó³pracy z ks. Andrzejem Kottem, proboszczem parafii ¶w. Grzegorza oraz Stowarzyszeniem „Bezpieczna Ruszcza i Okolice – kontynuuje – podczas realizacji tej inicjatywy uda³o siê zachêciæ wiele mieszkañców do zaanga¿owania siê w przedsiêwziêcie.
W ramach PAL organizowane s± równie¿ spotkania edukacyjne dotycz±ce ró¿nych dziedzin ¿ycia: zajêcia z jêzyka w³oskiego, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, zajêcia edukacyjne dla dzieci, zebrania z przedstawicielami instytucji. Wiêkszo¶æ jest prowadzona przez wolontariuszy oraz mieszkañców. - Czujê satysfakcjê i rado¶æ, gdy widzê, ¿e zajêcia, które prowadzê sprawiaj± dzieciom frajdê – mówi p. Katarzyna Kramarz, mieszkanka Ruszczy. – Cieszê siê, ¿e mogê podzieliæ siê swoimi umiejêtno¶ciami z innymi – podkre¶la p. Ula Kluk – mieszkanka Wadowa prowadz±ca w ramach wolontariatu zajêcia z jêzyka w³oskiego. Lokalni spo³ecznicy czasem napotykaj± na trudno¶ci. W¶ród najbardziej dotkliwych wymieniaj± brak frekwencji na niektórych zajêciach czy zebraniach spo³eczno¶ci, pojawiaj±ce siê konflikty, niepochlebne opinie, które zniechêcaj±, podcinaj± skrzyd³a, psuj± atmosferê. Ale mieszkañcy nie rezygnuj± tak ³atwo - Jak by wszystko sz³o g³adko, to by³oby nudno – konkluduje Waldemar Wach – mieszkaniec Ruszczy zaanga¿owany w pielêgnacjê ogrodu. - W przysz³o¶ci chcemy przekazaæ nasz± pa³eczkê lokalnym liderom, którzy sami bêd± dzia³aæ jak lokalni animatorzy i zapalaæ s±siadów do dzia³ania. Wszystkie osoby zainteresowane z os. Ruszcza i okolic zapraszamy do udzia³u w warsztatach liderskich, które planujemy uruchomiæ w najbli¿szym czasie – zachêca El¿bieta Matuzik – Kierownik Filii nr 4 MOPS.
(a³)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,211,953 unikalnych wizyt