Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
POPIELEC
13 lutego w Ko¶ciele katolickim rozpocz±³ siê Wielki Post. Zainaugurowa³a go ¦roda Popielcowa, czyli Popielec. Zwi±zany z tym dniem obrzêd posypywania g³ów popio³em odby³ w tak¿e we wszystkich ko¶cio³ach Nowej Huty.
Sam zwyczaj posypywania g³ów popio³em na znak ¿a³oby i pokuty, celebrowany w ¦rodê Popielcow±, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w staro¿ytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii chrze¶cijañskiej pojawi³ siê w VIII w. Pierwsze ¶wiadectwa o ¶wiêceniu popio³u pochodz± z X w. W 1091 r. papie¿ Urban II wprowadzi³ ten zwyczaj jako obowi±zuj±cy w ca³ym Ko¶ciele. W tym te¿ czasie ustalono, ¿e popió³ do posypywania g³ów wiernych ma pochodziæ z palm po¶wiêconych w Niedzielê Palmow± poprzedniego roku. Wed³ug obrzêdów katolickich tego dnia kap³an czyni popio³em znak krzy¿a na g³owie wiernego (w Polsce praktykowane jest posypanie g³owy popio³em), mówi±c jednocze¶nie: „Pamiêtaj, ¿e jeste¶ prochem i w proch siê obrócisz” lub „Nawracajcie siê i wierzcie w Ewangeliê”, co ma przypomnieæ cz³owiekowi o krucho¶ci jego ¿ycia i nieuchronnej ¶mierci.
¦roda Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do najwiêkszej chrze¶cijañskiej uroczysto¶ci - ¦wi±t Paschalnych. Wielki Post trwa od ¦rody Popielcowej do pocz±tku liturgii Mszy Wieczerzy Pañskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.
W ¦rodê Popielcow± katolików obowi±zuje wstrzemiê¼liwo¶æ od pokarmów miêsnych (od 14. roku ¿ycia) i post ¶cis³y (miêdzy 18. a 60. rokiem ¿ycia), czyli ograniczenie liczby posi³ków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych.
(f)


Fot. Tomasz Ciupak
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,483,534 unikalnych wizyt