Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Zima bez domu
O tej porze roku mog± byæ bardziej k³opotliwi ni¿ zwykle, szczególnie je¶li uparcie chc± nocowaæ na klatce naszego domu. Bezdomni. Zima nie jest dla nich dobr± por±, choæ na razie nie by³o jeszcze naprawdê mro¼nych nocy.
W pierwszych dniach stycznia 225 bezdomnych mê¿czyzn ka¿dej nocy szuka noclegu w noclegowni dla mê¿czyzn, prowadzonej przez miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej przy ul. Makuszyñskiego. Dla wielu jest to niemal sta³y adres, chocia¿ na dzieñ musz± opuszczaæ budynek noclegowni. Ta otwiera dla nich swoje drzwi, ka¿dego dnia o godz. 16.
- Mamy 200 miejsc, ale interwencyjnie rozk³adamy tak¿e ³ó¿ka w ¶wietlicy. Takich prawdziwych mrozów jednak jeszcze nie by³o, a wtedy liczba chêtnych do przenocowania u nas, znacznie siê zwiêksza. Wówczas staramy siê pomóc wszystkim i przyjmujemy równie¿ osoby „po spo¿yciu”, ale takie, które nie kwalifikuj± siê na izbê wytrze¼wieñ, je¶li maj± poni¿ej 1 promila alkoholu we krwi. Czasem takie osoby s± przywo¿one s± do noclegowni przez stra¿ miejsk± lub policjê, zaalarmowan± np. przez mieszkañców ¿e na ich klatce schodowej nocuje bezdomny – mówi Franciszek Kozub kieruj±cy noclegowni±.
Po godz. 8 rano, w budynku pozostaj± ju¿ tylko chorzy, starsi i niepe³nosprawni, ci którzy maj± na to indywidualn± zgodê. Reszta – rozejdzie i rozjedzie siê po mie¶cie, w poszukiwaniu pracy lub ciep³ego posi³ku na bloczki – np. w sto³ówce w os. Krakowiaków. (Wykaz miejsc noclegowych i placówek zapewniaj±cych gor±ce posi³ki osobom bezdomnym jest dostêpny na stronie www.mops.krakow.pl). Czê¶æ klientów noclegowni to stali bywalcy. Inni – bywaj± tu rotacyjnie. W ka¿dym razie, w ub. roku kr±g noclegowiczów z ul. Makuszyñskiego zamkn±³ siê w 800 nazwiskach bezdomnych.
Jak informuje MOPS w Krakowie, w ci±gu roku przebywa ok. 2200 osób bezdomnych. Mog± one liczyæ na wsparcie w postaci schronienia, ciep³ych posi³ków w jad³odajniach, ¶wiadczeñ pieniê¿nych czy pomocy rzeczowej. Mog± korzystaæ z pomocy Klubu Integracji Spo³ecznej, uczestniczyæ w grupach wsparcia, korzystaæ z pomocy specjalistów uzale¿nieñ.
„Akcja Zima” i „Bezpieczne ciep³o”, s± cyklicznymi akcjami organizowanymi przez MOPS, których celem jest przeciwdzia³anie zagro¿eniu utraty zdrowia lub ¿ycia osób bezdomnych wskutek nadmiernego wych³odzenia organizmu lub wyst±pienia po¿aru i zaczadzenia w lokalach niemieszkalnych. Akcje polegaj± m.in na monitorowaniu miejsc przebywania osób bezdomnych w miesi±cach zimowych, a wiêc terenów kolejowych, klatek schodowych, piwnic, strychów oraz pomieszczeñ niemieszkalnych: pustostanów altan dzia³kowych czy kana³ów ciep³owniczych, przez policjê, stra¿ miejsk± czy sta¿ ochrony kolei.
986 to numer telefonu, który szczególnie w zimie, podczas mro¼nych wieczorów, nocy i dni, mo¿e uratowaæ komu¶ ¿ycie. Szczególnie bezdomnym. Pod ten numer mo¿na zadzwoniæ z informacj± o miejscach, w których bezdomni szukaj± schronienia przed mrozem.
Nie zamykajmy ¶mietników
- Choæ nie zawsze widok bezdomnego na klatce schodowej, czy w osiedlowym ¶mietniku, albo przed sklepem jest dla nas przyjemny, podobnie jak czasami towarzysz±cy mu zapach, to jednak w zimie powinni¶my wszyscy poczuwaæ siê do solidaryzmu spo³ecznego i wspó³czuj±cego podej¶cia. Bezdomno¶æ nieraz wynika z wielu splotów okoliczno¶ci i niekoniecznie jest zawiniona – mówi jeden ze starszych mieszkañców os. Z³otego Wieku. Opowiada, jak walczy z pomys³ami ogradzania i zamykania ¶mietników w osiedlach, w³a¶nie z my¶l± o tym, ¿e przecie¿ s± one ¼ród³em pozyskiwania „surowców” nie tylko dla bezdomnych, ale tak¿e dla osób które wyszukuj± w nich makulaturê, s³oiki, puszki by w ten sposób uzupe³niæ domowe fundusze. Ba, czasem – maj±c na zbyciu popsut± star± pralkê czy lodówkê, mo¿na skorzystaæ z pomocy takich miejscowych bezdomnych, którzy odwioz± j± na z³om!
Na ulicy
Ludzie obawiaj± siê bezdomnych, ale s± to zwykle nieagresywni, spokojni, i nawet mili ludzie, którzy sami czêsto padaj± ofiar± przestêpstw lub przemocy – mówi± steetworkerzy pracuj±cy z bezdomnymi na ulicach miasta.
Na zimowe zachowania swoich podopiecznych streetworkerzy pracuj± latem, rozpoznaj±c i odwiedzaj±c miejsca, w których przebywaj± bezdomni, przekonuj±c by zmienili swoje zachowania, ale niczego przecie¿ nie mo¿na robiæ na si³ê. Nawet uratowaæ komu¶ ¿ycia,..
Zim± krytyczna jest nie tylko noc. Gdy temperatury spadaj± kto¶ mo¿e zamarzn±æ tak¿e w ci±gu dnia. Bo w tej grupie – jak mówi Ma³gorzata Kurdybacz kierownik Dzia³u Pomocy Bezdomnym - problemem jest alkohol. A to zmienia ¶wiadomo¶æ, sposób my¶lenia, decyzje, które z punktu widzenia cz³owieka postronnego wydaj± siê zupe³nie nieracjonalnie.
Dlatego wiêkszo¶æ z tych, którzy decyduj± siê nie korzystaæ z noclegowni, ma miejsca gdzie nocuje – niemieszkalne, ale ciep³e, gdzie mo¿na bezpiecznie przenocowaæ. W¶ród nich ju¿ rzadziej znajduj± siê kana³y ciep³ownicze, bo te miejsca zosta³ ogrodzone i zamkniête przez w³a¶cicieli sieci ciep³owniczej. Inna grupa bezdomnych wprawdzie decyduje siê na przebywanie w miejscach nieogrzewanych, ale tam chroni± siê przed zimnem opatulaj±c siê w ko³dry czy ciep³e rzeczy, albo pal±c ognisko. Zdaniem Ma³gorzaty Kurdybacz w¶ród bezdomnych ma³o jest osób nieodpowiedzialnych, wszyscy w miarê mo¿liwo¶ci staraj± siê przed zima zabezpieczyæ.
Streetworkerzy którzy pracuj± z bezdomnymi przez ca³y rok i maj± rozpoznane miejsca ich pobytu, mog± przekonywaæ, perswadowaæ, ale do niczego zmusiæ ich nie mog±. Przekazuj± policji i stra¿y miejskiej informacje odno¶nie miejsc, które zima s± czê¶ciej monitorowane, gdy¿ tam mog± przebywaæ ludzie. Dlatego zim± stra¿nicy miejscy wraz ze streetworkerami systematycznie kontroluj± te¿ miejsca, gdzie gromadz± siê osoby bezdomne – m.in. pustostany, klatki schodowe czy ogródki dzia³kowe.
Przypominamy, ¿e osoby bezdomne, przebywaj±ce w zimie w Krakowie, mog± otrzymaæ pomoc, zg³aszaj±c siê do Dzia³u Pomocy Bezdomnym MOPS w os. Teatralnym 24, tel. 12/425-78-09, e-mail: db@mops.krakow.pl.
Mieszkañcy mog± równie¿ informowaæ o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczno¶ci udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym oraz w punkcie konsultacyjnym, w którym pomocy osobom bezdomnym udzielaj± streetworkerzy MOPS przy ul. Chmielowskiego 6, tel. 12 357 77 20. (krys)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,444,582 unikalnych wizyt