Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
SZKO£A MUZYCZNA ROZBUDOWANA
W ubieg³y pi±tek, 16 listopada br., z udzia³em ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego uroczy¶cie otwarto i oddano do u¿ytku nowe pomieszczenia Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. Mieczys³awa Kar³owicza na os. Centrum E w Nowej Hucie.
W ramach trwaj±cej od kilku lat rozbudowy powsta³ nowy budynek dydaktyczny z 32 salami do zajêæ indywidualnych i grupowych, ¶wietlic± oraz sal± kameraln± dla 200 s³uchaczy, a tak¿e czê¶ciowo zadaszony amfiteatr dla 230 widzów. Obiekty zosta³y wyposa¿one w instrumenty (28 pianin i 3 fortepiany), ³awki, sto³y, biurka, szafki i krzes³a. Zagospodarowano równie¿ teren wokó³ szko³y.
Zespó³ Pañstwowych Szkól Muzycznych im. Mieczys³awa Kar³owicza powsta³ w 1954 roku na bazie pierwszej nowohuckiej placówki muzycznej - ogniska Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Pocz±tkowo jako Pañstwowa Szko³a Muzyczna, funkcjonowa³ w lokalu zastêpczym na os. Centrum B, w 1974 roku uzyska³, jak na owe czasy, nowoczesny budynek wyposa¿ony w salê koncertow±, salê kameraln±, rytmiczn±, sale lekcyjne i salki do zajêæ indywidualnych. Od 1993 r. przy szkole dzia³a równie¿ profesjonalne studio nagrañ .
Obecnie Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych stanowi±: Ogólnokszta³c±ca Muzyczna I i II stopnia (daje wykszta³cenie ogólne i muzyczne w zakresie szko³y podstawowej, gimnazjum i liceum) oraz Szko³a Muzyczna I i II stopnia (popo³udniowe zajêcia muzyczne). Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych jest jedn± z wiod±cych szkó³ artystycznych w Polsce, czego dowodem s± nagrody i wyró¿nienia uzyskiwane przez uczniów w konkursach i przegl±dach. Kszta³ci siê tu 578 uczniów pod opiek± 152 pedagogów - wybitnych muzyków, a tak¿e nauczycieli akademickich.
Po 1989 roku Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych aktywnie dzia³a nie tylko jako placówka dydaktyczna, ale równie¿ kulturotwórcza. Jest wspó³organizatorem Miêdzynarodowego Festiwalu i Konkursu Klarnetowego, od 1995 festiwalu Nowohucka Wiosna Muzyczna, cyklicznych koncertów umuzykalniaj±cych dla uczniów krakowskich szkó³ i przedszkoli, a tak¿e warsztatów i seminariów prowadzonych m.in. przez tak uznanych muzyków jak: Daniel Stabrawa, Wynton Marsalis, William ver Muelen, Dale Clevenger, Jacek Muzyk, Jan Jarczyk, czy ostatnio Zakhar Bron. Od wielu lat prowadzony jest program edukacji jazzowej (aktualnie zajêcia prowadzi wybitny gitarzysta pan Jarek ¦mietana), którego absolwentami s± uznani w ¶rodowisku m³odzi jazzmani. Istniej±ca w szkole od 1982 roku orkiestra symfoniczna - Krakowska M³oda Filharmonia, uczestniczy³a w premierowym wykonaniu „Nieszporów Lud¼mierskich" Jana Kantego Pawlu¶kiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego. Chór i orkiestra Krakowskiej M³odej Filharmonii koncertuj± w Krakowie, Polsce i poza granicami, a ostatnio mieszkañcy Stolicy mogli uczestniczyæ w koncertach KMF w ramach „Szalonych Dni Muzyki 2012”w Teatrze Wielkim w Warszawie. Zespó³ Pañstwowych Szkó³ Muzycznych prowadzi aktywn± wspó³pracê miêdzynarodow± z licznymi placówkami z Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Ukrainy i USA. W szkole dzia³aj± równie¿: orkiestra dêta, zespó³ muzyki dawnej ”¯acy Krakowscy”, zespó³ ludowy „Promyki Krakowa” oraz chór dzieciêcy „Z³ota Nutka”.
Poza osi±gniêciami artystycznymi Szko³a oraz jej uczniowie mog± poszczyciæ siê bardzo dobrymi wynikami w nauce, przewy¿szaj±cymi ¶rednie warto¶ci osi±gane w województwie i kraju, co przek³ada siê na bardzo wysok± zdawalno¶æ egzaminów bêd±cych przepustk± do kolejnych etapów edukacji, w tym tak¿e egzaminów na studia wy¿sze.
Zakoñczone w³a¶nie zadanie inwestycyjne polega³o na wykonaniu budynku dydaktycznego oraz amfiteatru dla potrzeb w³asnych szko³y oraz do organizacji wydarzeñ artystycznych o zasiêgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Dziêki realizacji inwestycji – i w odpowiedzi na zapotrzebowanie spo³eczne – zosta³a poszerzona te¿ oferta edukacyjna szko³y, zwiêkszono nabór i stworzono nowe oddzia³y.
Niezwykle istotn± cech± zrealizowanego projektu jest jego wielokierunkowe oddzia³ywanie – projekt ten poza oczywist± funkcj± kulturotwórcz± i edukacyjn± wpisuje siê w wa¿ny kontekst spo³eczny. Przyczynia siê do rozwoju szkolnictwa artystycznego w Krakowie, Ma³opolsce i na terenie Polski, a tak¿e stanowi alternatywê spêdzania wolnego czasu dla ogromnej rzeszy nowohuckiej m³odzie¿y. Dzia³alno¶æ w ¶rodowisku lokalnym, ma du¿e znaczenie w szerszym, ogólnokrajowym wymiarze: aktywizuje do uczestnictwa w ¿yciu kulturalnym i podnosi ¶wiadomo¶æ dziedzictwa kulturowego.
(f)


Fot. Jakub Kalinowski
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,221,100 unikalnych wizyt