Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.11.18] Mój samochód okazał się kradziony
Kupiłem samochód, a po ponad roku od zawarcia umowy okazało się, że najpewniej był kradziony. Kupno było od osoby prywatnej za przeciętną, rynkową cenę. Prokuratura zajęła samochód i znajduje się on na policyjnym parkingu – otrzymałem postanowienie o zatwierdzeniu zatrzymania. Czy można odzyskać pojazd? Co robić?

Odzyskanie pojazdu, który okazał się skradziony i który po kupnie posiadał Pan krócej niż 3 lata, jest w zasadzie niemożliwe, gdyż po zakończeniu postępowania zostanie on zwrócony prawowitemu właścicielowi lub ewentualnie będzie orzeczony jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Na postanowienie o zatrzymaniu może Pan w ciągu 7 dni od daty jego doręczenia złożyć – za pośrednictwem prokuratury, która je wydała – zażalenie do sądu rejonowego, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie. Przede wszystkim jednak warto złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia na Pani szkodę przestępstwa oszustwa. Zgodnie z treścią art. 286 par. 1 Kodeksu karnego, „kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Takie postępowanie może zakończyć się postawieniem w stan oskarżenia osoby, która sprzedała Panu samochód (jeśli oczywiście będzie można postawić jej taki zarzut karny), a Pan będzie mógł w takim postępowaniu karnym dochodzić od niej naprawienia szkody (czyli np. zwrotu zapłaconych za samochód pieniędzy). Na wypadek, gdyby okazało się, że sprzedający jednak nie miał świadomości, że sprzedaje Pan kradziony samochód, warto rozważyć skorzystanie z przepisów Kodeksu cywilnego o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. W opisanej sprawie kupiony pojazd najpewniej ma wadę prawną, co uzasadnia skierowanie przez Pana do zbywcy oświadczenia o odstąpieniu z tego powodu od umowy i zażądanie zwrotu pieniędzy. Zgodnie z treścią art. 5563 Kodeksu cywilnego, „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedania stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu; w razie sprzedaży prawa sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie prawa (wada prawna). Dla celów dowodowych takie oświadczenie najlepiej wysłać na piśmie, co najmniej za potwierdzeniem nadania, a ostatecznie mailem lub SMS-em. Jeśli sprzedawca dobrowolnie nie zaspokoi roszczeń, może ich Pan dochodzić przed sądem.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.13 27,436,801 unikalnych wizyt