Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2022.07.01] Prawa a...
· [2022.07.01] ZACISKA...
· [2022.07.01] Przed n...
· [2022.07.01] Róbmy s...
· [2022.07.01] Prawo d...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.05.13] Połowić w Kłaju
Jeden z kolegów spytał mnie, czy wiem coś na temat stawu zlokalizowanego w Kłaju, tuż przy autostradzie A4. - Często jeżdżę tą autostradą w kierunku Tarnowa. Za węzłem w Targowisku, mijam położony po stronie północnej cmentarz, a kawałek dalej znajduje się spory staw, nad którym od czasu do czasu widuję wędkarzy. Zastanawiałem się nieraz do kogo ta woda należy i czy mógłbym tam kiedyś wybrać się na ryby? - opowiadał mi znajomy.
Sprawdziłem. Zbiornik, o który pytał mnie kolega, powstał w wyniku wydobycia żwiru i stanowi najstarszą część terenów żwirowni Kłaj – Targowisko. Właśnie od tego miejsca wiele lat temu rozpoczęto eksploatację kruszywa. Dzisiaj staw ten oddzielony jest autostradą A4 od pozostałych zbiorników pożwirowych, znajdujących się po południowej stronie autostrady, i stanowi własność Okręgu PZW w Tarnowie. Do akwenu można dojechać drogą techniczną od miejscowości Kłaj. Staw ten od strony północnej jest oddzielony groblą od starorzecza Raby.
W maju 2015 roku przystąpiono do prac związanych z przystosowaniem tego zbiornika do wędkowania. Usunięto zarośla i samosiejki, wyprofilowano brzegi, wykonano zjazdy z grobli, nadsypano cypel wcinający się w głąb stawu. W ramach prac społecznych członkowie Kół PZW Bochnia Miasto i Stalprodukt uporządkowali teren, usunęli moczarkę wodną oraz wykonali stanowiska dla wędkarzy.
Przeglądając stronę Okręgu Tarnowskiego PZW dowiadujemy się, że zbiornik ma powierzchnię ok. 1,5 hektara lustra wody, a jego głębokość w niektórych miejscach dochodzi do 2 metrów. Dominującymi gatunkami ryb są: lin, karaś, płoć i szczupak, ale także występuje tam leszcz, karp, amur, okoń i krąp. Miejscowi wędkarze snują opowieści o dorodnych okazach karpi i amurów. Różnorodność gatunkowa związana jest z powodzią w 2010 roku gdy wezbrana rzeka Raba zmieszała wody stawów i starorzecza. Pojawiły się wtedy karpie i amury pochodzące z prywatnych i komercyjnych stawów odległych nawet o kilka kilometrów. Obecnie prowadzone są zarybienia stawu m.in. karpiem co podnosi atrakcyjność łowiska.
By tam połowić wędkarze, którzy nie mają wykupionych wód tarnowskich mogą wykupić opłatę jednodniową na wszystkie wody w tym okręgu (a więc i na staw w Kłaju). Jednodniówka taka kosztuje 50 zł.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 21,371,704 unikalnych wizyt