Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.04.22] Rozliczenie PIT za zmar³ego
Na pocz±tku stycznia 2022 r. zmar³a moja mama. W 2021 r. ponios³a wydatki na utrzymanie psa oraz wynajêcie przewodnika. Mia³a I grupê inwalidztwa ze wzglêdu na ogólny stan zdrowia oraz ze wzglêdu na uszkodzenie wzroku w stopniu znacznym. Wed³ug orzecznika ZUS by³a niezdolna do samodzielnej egzystencji. Czy w zwi±zku z tym ja, rozliczaj±c jej PIT-37, mam prawo do odliczenia tych wydatków i uzyskania zwrotu nadp³aconego podatku? Jestem jej synem i jedynym spadkobierc±.

Opisana ulga mo¿e zostaæ uwzglêdniona w zeznaniu sporz±dzonym za mamê za 2021 r. – mo¿e ono zostaæ przygotowane przez urz±d skarbowy, a Pan bêdzie móg³ je skorygowaæ (je¶li owa ulga nie zostanie w nim od razu uwzglêdniona przez fiskusa). Je¿eli na skutek zastosowania powy¿szej ulgi wyst±pi nadp³ata, to wierzytelno¶æ o jej zwrot od urzêdu skarbowego bêdzie wchodzi³a w sk³ad spadku po mamie i bêdzie mia³ Pan do niej prawo. Opieraj±c siê na art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. „O podatku dochodowym od osób fizycznych”, podstawê obliczenia podatku (z zastrze¿eniem przepisów w nim wskazanych) stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków zwi±zanych z u³atwieniem wykonywania czynno¶ci ¿yciowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika bêd±cego osob± niepe³nosprawn± lub podatnika, na którego utrzymaniu s± osoby niepe³nosprawne. Wedle art. 26 ust. 7a pkt 8 ww. ustawy, „za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uwa¿a siê wydatki poniesione na utrzymanie psa asystuj±cego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej, w kwocie nieprzekraczaj±cej w roku podatkowym 2280 z³”. (mp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,442,612 unikalnych wizyt