Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.09.24] Dobry czas na brzany
Wrzesieñ i pa¼dziernik, to dobry czas na brzany, na te wyj±tkowo silne, dynamiczne i wytrwa³e w walce ryby. Brzana do¶æ powszechnie nazywana bywa barwen±, chocia¿ mo¿na siê te¿ spotkaæ z jej inn± nazw± – brzana bywa nazywana rónie¿ mamucim kie³biem. Faktycznie, charakterystyczne cechy ma podobne do ma³ego kie³bia. Tak jak i on, ma p³aski brzuch, niskie wygrzbiecenie, prawie okr±g³y przekrój poprzeczny oraz piaskowoszare ubarwienie grzbietu. Kie³biowy ma tak¿e pysk – wybitnie dolny, wyposa¿ony w cztery miêsiste wyrostki. Od kie³bia ró¿ni brzanê oczywi¶cie rozmiar. Brzana potrafi osi±gn±æ nawet 8 kilogramów wagi i 90 centymetrów d³ugo¶ci. Rekordowa brzana z³owiona w naszych wodach na wêdkê wa¿y³a 6,5 kilograma przy 85 centymetrach d³ugo¶ci.
Brzany zasiedlaj± zazwyczaj ¶rodkowy bieg rzeki. W Polsce spotykamy je w dorzeczu Wis³y i Odry oraz w Pas³êce. Najliczniej wystêpuj± w podgórskich dop³ywach Wis³y oraz w dop³ywach Noteci: Drawie i Gwdzie. Przed laty piêkne brzany ³owi³em w Dunajcu na odcinku pomiêdzy Biskupicami Melsztyñskimi a Melsztynem. Znawcy pisz±, ¿e brzana najbardziej lubi odcinki rzek o silnym lub ¶rednim nurcie, o dnie twardym, kamienisto-¿wirowym – a taki w³a¶nie jest Dunajec.
Pomimo, ¿e brzana jest ryb± typowo denn±, to czêsto podp³ywa pod powierzchniê wody i wykonuje ponad ni± efektowne skoki. Wyskakuje z charakterystycznym furkotem prawie pionowo nad wodê. Widok, który trudno zapomnieæ. Inne ryby sp³awiaj± siê mniej widowiskowo.
Kiedy¶ brzany ³owiono od wiosny do jesieni. Wac³aw Strzelecki w wydanej w roku 1972 ksi±¿ce „Czytaæ w rzece, rozumieæ ryby” pisa³: „Ceni brzanê regulamin wêdkarski. Jedna tylko nasuwa siê kwestia: dlaczego nie darowaæ rybie jeszcze jednego wolnego od wêdkarskich zagro¿eñ miesi±ca – przedtarlanego kwietnia, ¿eby maksymaln± ilo¶æ tarlaków dopu¶ciæ do rozrodu? I jeszcze jedno pytanie: dlaczego w licznych publikacjach zachêca siê wêdkarzy do ³owienia brzan przed tra³em? Czy nie s³uszniej chocia¿by milczeæ?” - pyta³ w swojej ksi±¿ce Strzelecki. Na szczê¶cie jego pytania maj± ju¿ walor wy³±cznie historyczny. Regulamin Amatorskiego Po³owu Ryb PZW, który wszed³ w ¿ycie 29 marca 2002 roku wyznaczy³ dla brzany okres ochronny od 1 stycznia do 30 czerwca. Tak wiêc, brzany mo¿na ³owiæ teraz ju¿ tylko po zakoñczeniu tar³a.
Brzany ³owi siê ró¿nymi metodami. Jak jako¶ upodoba³em sobie gruntówkê z ciê¿kim o³owiem dennym, chocia¿ s± równie¿ zwolennicy przep³ywanki. A w charakterze przynêty stosujê ¶wie¿e rosówki. Skuteczno¶æ rosówek potwierdzaj± zreszt± statystyki. Wed³ug doniesieñ o z³owieniu medalowych brzan, najwiêksz± ich ilo¶æ z³owiono w³a¶nie na rosówki. Na drugim miejscu uplasowa³ siê groch, a na trzecim – ¿ó³ty ser. Skuteczne bywa³y tak¿e pszenica i d¿d¿ownice.
A zatem pora zapolowaæ na brzanê.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,472,387 unikalnych wizyt