Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.06.18] Po ¶mierci w³a¶ciciela mieszkania we wspólnocie
Jeste¶my wspólnot± mieszkaniow±, w której znajduje siê mieszkanie bez aktualnego w³a¶ciciela. Lokal jest niezamieszkany. W³a¶cicielka zmar³a w innej miejscowo¶ci w domu opieki. Jej dzieci tak¿e nie ¿yj±. Za granic± mieszkaj± jej wnukowie, ale nie s± zainteresowani tym mieszkaniem. Mieszkanie nie jest op³acane i d³ug z roku na rok powiêksza siê – koszty utrzymania ponosi wspólnota. Co nale¿y zrobiæ, aby unormowaæ tê sytuacjê?

Spadkobiercy ponosz± odpowiedzialno¶æ za d³ugi spadku oraz za koszty bie¿±cego utrzymania sk³adników spadku (w tym wypadku lokalu mieszkalnego). Zgodnie z tre¶ci± art. 1025 par. 1 zdanie pierwsze Kodeksu cywilnego, „s±d na wniosek osoby maj±cej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercê”. Ugruntowanym pogl±dem w orzecznictwie s±dowym (w tym S±du Najwy¿szego) jest, ¿e zainteresowanymi w rozumieniu art. 1025 par. 1 k.c. s± m.in. wierzyciele spadku i wierzyciele spadkobierców (np. postanowienie SN z dnia 11 lutego 1958 r., sygn. 3 CO 29/57; postanowienie SN z dnia 10 maja 1966 r., sygn. II CR 205/66; postanowienie SN z dnia 6 lutego 2008 r., sygn. II CSK 433/07). W zaistnia³ej sytuacji, je¶li wspólnota jest wierzycielem wobec w³a¶ciciela lokalu i jego spadkobierców z tytu³u przypadaj±cych na lokal kosztów i op³at, ma ona prawo z³o¿yæ wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmar³ym w³a¶cicielu – a nastêpnie dochodziæ od ustalonych spadkobierców d³ugu spadkowego (w postaci niezap³aconych przez spadkodawcê nale¿no¶ci) oraz bie¿±cych nale¿no¶ci. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z³o¿ony przez wspólnotê mieszkaniow± podlega ogólnym zasadom prawa cywilnego – je¶li w toku postêpowania nie bêdzie mo¿liwo¶ci ustalenia krêgu spadkobierców, s±d wezwie ich przez og³oszenie. Zgodnie z tre¶ci± art. 672 Kodeksu postêpowania cywilnego, „je¿eli zapewnienie nie by³o z³o¿one albo je¿eli zapewnienie lub inne dowody nie bêd± uznane przez s±d za wystarczaj±ce, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku mo¿e zapa¶æ dopiero po wezwaniu spadkobierców przez og³oszenie”. Dysponuj±c s±dowym stwierdzeniem o nabyciu spadku, wspólnota bêdzie mog³a dochodziæ od wskazanego w nim spadkobiercy (lub spadkobierców) nieuregulowanych nale¿no¶ci przypadaj±cych na lokal zarówno w chwili ¶mierci spadkodawczyni, jak i pó¼niejszych. W sytuacji, gdy s±d nie znajdzie spadkobierców lub zrzekn± siê oni spadku, taki maj±tek przejmuje Gmina i ona bêdzie tym podmiotem, który powinien uregulowaæ wszelkie wierzytelno¶ci wobec wspólnoty mieszkaniowej.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,215,664 unikalnych wizyt