Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] Świętuj...
· Na niedzielę 31 marc...
· [2024.03.29] Świątec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.04.09] Pozwolenie na budowę po śmierci inwestora
Kilkanaście dni temu zmarł mój bliski, który budował dom. Pozwolenie na budowę było wydane na niego. Jego rodzina chce kontynuować budowę. Jak przenieść decyzję o pozwoleniu na budowę na członków rodziny?

Na wstępie należy zaznaczyć, że w kwestii możliwości przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę na spadkobierców zmarłego inwestora zarysowały się dwa poglądy. Według jednego z nich przeniesienie w opisanej sytuacji decyzji o pozwoleniu na budowę może nastąpić jedynie w drodze odrębnego postępowania administracyjnego. Wedle drugiego (raczej dominującego) uprawnienia z decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej na zmarłego inwestora przechodzą w drodze sukcesji uniwersalnej/generalnej (a więc np. dziedziczenia). Zgodnie z treścią art. 30 par. 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, „w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni”. W wyroku z dnia 15 maja 2014 r. (sygn. II SA/Sz 1339/13) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł, iż „(…) bez wątpienia decyzja o pozwoleniu na budowę jest zbywalna, jednakże podstaw jej zbycia w stosunku do spadkobierców nie należy upatrywać w art. 40 ustawy Prawo budowlane. Skład orzekający w niniejszej sprawie w pełni podziela stanowisko orzecznictwa, które jest zdania, że wobec wykazania przez wnioskodawców (legitymujących się nabyciem praw do spadku po inwestorze) okoliczności sukcesji generalnej, organ pierwszej instancji nie mógł uwzględnić wniosku skarżących o przeniesienie w drodze decyzji (aktu administracyjnego o charakterze indywidualnym) orzeczenia o pozwoleniu na budowę na ich rzecz (…). Strona, legitymując się prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym inwestorze i prawomocną i ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę, może dokończyć inwestycję, także w świetle formalnoprawnym, co istotne bez wszczynania dodatkowych działań przed organem administracji budowlanej”. Także Sąd Najwyższy uznał, że „uprawnienia z decyzji o pozwoleniu na budowę uzyskuje jej adresat, a więc osoba, na rzecz której została wydana, albo osoba, na rzecz której przeniesione zostało, w trybie art. 40 p.b., wcześniej wydane pozwolenie na budowę. Nie jest dopuszczalny przelew tych uprawnień, gdyż są to uprawnienia publicznoprawne, możliwe jest natomiast ich przejście w drodze sukcesji uniwersalnej” (wyrok SN z dnia 23 stycznia 2013 r., sygn. I CSK 296/12). Podsumowują, po śmierci inwestora prawa i obowiązki wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę przechodzą na spadkobierców z mocy prawa. Jeśli zatem spadkobierca inwestora okaże się prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (albo aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza) i załączy ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę wydaną na rzecz zmarłego, powinna ona zostać przepisana na niego.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,216,898 unikalnych wizyt