Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.02.05] Darowizna, zapis, do¿ywocie…
Mam 86 lat. Jakie obowi±zki bêdzie mia³ mój syn w stosunku do mnie, je¶li zapiszê mu moje w³asno¶ciowe mieszkanie jako darowiznê? Gdy poinformowa³am go, jakie warunki musi spe³niæ, to mnie wy¶mia³.
(Imiê i nazwisko do wiadomo¶ci redakcji)
Odpowied¼ zale¿y od tego, jaka ma byæ podstawa prawna przekazania synowi w³asno¶ci mieszkania. Je¶li bêdzie to dokonana za Pani ¿ycia darowizna, to rzeczywi¶cie nie mo¿e byæ ona obwarowana jakimikolwiek warunkami – w efekcie zatem zawarcia umowy darowizny syn stanie siê w³a¶cicielem mieszkania i formalnie nie bêdzie mia³ wobec Pani zobowi±zañ, aczkolwiek w przypadku ra¿±cej niewdziêczno¶ci z jego strony bêdzie Pani mog³a tak± darowiznê odwo³aæ (doprowadzenie do zwrotnego przeniesienia darowanej w³asno¶ci bywa jednak procesem d³ugotrwa³ym). Tak¿e dokonany na rzecz syna zapis testamentowy (zwyk³y czy te¿ windykacyjny) nie zobowi±zuje go do jakichkolwiek ¶wiadczeñ na Pani rzecz. Je¶li opisane mieszkanie stanowi odrêbn± w³asno¶æ, rozwi±zaniem, o jakim Pani najprawdopodobniej my¶li, jest wiêc zawarcie z synem umowy do¿ywocia, w której rezultacie syn za Pani ¿ycia stanie siê w³a¶cicielem mieszkania, w zamian za spe³nianie na Pani rzecz okre¶lonych ¶wiadczeñ. Zgodnie z tre¶ci± art. 908 par. 1 k.c., „je¿eli w zamian za przeniesienie w³asno¶ci nieruchomo¶ci nabywca zobowi±za³ siê zapewniæ zbywcy do¿ywotnie utrzymanie (umowa o do¿ywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyj±æ zbywcê jako domownika, dostarczaæ mu wy¿ywienia, ubrania, mieszkania, ¶wiat³a i opa³u, zapewniæ mu odpowiedni± pomoc i pielêgnowanie w chorobie oraz sprawiæ mu w³asnym kosztem pogrzeb odpowiadaj±cy zwyczajom miejscowym”. Jak wynika z powy¿szego przepisu, strony mog± niemal dowolnie ustaliæ zakres ¶wiadczeñ przys³uguj±cych do¿ywotnikowi wzglêdem osoby, która nabywa od niego w³asno¶æ jego nieruchomo¶ci. Mo¿na ustanowiæ s³u¿ebno¶æ osobist±, gdy chodzi o prawo u¿ytkowania wydzielonej czê¶ci nieruchomo¶ci, czyli w pani przypadku mieszkania.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,485,910 unikalnych wizyt